Luxusní nápoj: Šálek kávy ze sloního trusu stojí 300 korun

ČTK ČTK
14. 6. 2015 9:28
Brzy bude káva k dostání v luxusních podnicích v Paříži, Curychu, Kodani a Moskvě. Prozatím se prodává pouze v přepychových hotelích v Asii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Bangkok - Uprostřed zelených kopců severního Thajska vybírá místní žena pečlivě kávová zrna z hromady sloního trusu. Tato zrnka jsou základní surovinou pro přípravu jednoho z nejdražších nápojů na světě. Odlehlá oblast Thajska, nacházející se u hranic s Barmou a Laosem, je známá spíš obchodováním s drogami; Kanaďan Blake Dinkin si ji ale vybral pro legální podnikání, které kombinuje ochranu životního prostředí s obchodem.

"Když jsem svůj projekt vysvětlil chovatelům slonů, mysleli si, že jsem blázen," cituje agentura AFP čtyřiačtyřicetiletého zakladatele společnosti Black Ivory Coffee, která využívá trávicí trakt slonů při přeměně zrn v luxusní nápoj.

Dinkin původně zvažoval, že bude využívat trávicího traktu cibetek k produkci kávy, která vzniká ze zrnek vybraných z trusu těchto kočkovitých šelem. Cibetky se ale často chovají v klecích a kávovými zrny jsou krmeny násilně, což je v přesném protikladu k Dinkinovým snahám o ochranu životního prostředí.

Vybíral i mezi lvi a žirafami

Na seznamu potenciálních zvířat k využití byli také lvi a žirafy, ale nakonec se Dinkin přiklonil ke slonům, když zjistil, že tito chobotnatci v obdobích sucha v jihovýchodní Asii někdy sami od sebe konzumují kávu.

Rovněž se spojil s charitativní organizací, která zachraňuje slony před zneužíváním v turistickém průmyslu. Výroba kávy ze sloního trusu byla ale obtížnější, než kanadský podnikatel předpokládal.

"Domníval jsem se, že prostě vezmu zrna, dám je slonovi a dostanu skvělou kávu," uvedl Dinkin. Počáteční výsledky byly ovšem "příšerné" a nepoživatelné. "Trvalo mi dalších devět let, než jsem se dočkal úspěchu a získal to, co jsem chtěl," řekl.

V žaludku slona na zrna působí trávicí enzymy a zrnka se také marinují ve směsi bylin a ovoce, které zvíře také požírá. Jak zrna postupují zažívacím ústrojím slona - během sedmnáctihodinového procesu - trávicí kyseliny zbavují zrna hořkosti.

Jeden kilogram stojí 1880 korun

Manželky chovatelů slonů vybírají kávová zrna ze sloního trusu, pak je umyjí a usuší na slunci. Tato práce pomáhá zvýšit příjmy místní komunity.

Aby byl vyroben kilogram kávy, musejí sloni zkonzumovat kolem 33 kilogramů zrn, společně s běžnými dávkami rýže a banánů. Výsledek ale za to stojí. Hlavní předností vzniklého nápoje je jeho vzácnost. Letos firma Black Ivory Coffee vyprodukovala zhruba 150 kilogramů kávy. Za jeden kilogram jejího produktu se platí 1880 dolarů, takže šálek espresa vyjde na 13 dolarů (316 korun).

Zákazníky firma nachází mezi gurmány, kteří jsou ochotni zaplatit astronomické ceny za neobvyklé produkty. Brzy bude káva společnosti Black Ivory Coffee k dostání v luxusních podnicích v Paříži, Curychu, Kodani a Moskvě. Prozatím se prodává pouze v přepychových hotelích v Asii, převážně v Thajsku, ale také v Singapuru a Hongkongu.

Milovníky kávy si musí ještě získat

Ředitel nadace pro záchranu slonů John Roberts nebyl původně krmení slonů kávovými zrny nakloněn, nakonec se ale s touto myšlenkou smířil. "Kofein se z kávových zrn neuvolňuje, dokud nedosáhnou bodu varu... takže je v pořádku, že je sloni požírají," říká.

Kromě toho, že produkce kávy finančně pomáhá rodinám chovatelů slonů, dává firma také osm procent z prodejní ceny nadaci, a pomáhá tak platit veterinární péči a zařízení pro chobotnatce.

Když se zeptáte pražského kávomilce, kam na kávu, Café Lounge bude pravděpodobný tip. Jako hlavní barista tu pracuje Adam Neubauer. Podívejte se, jak připravuje cappuccino. Základem je dobré espresso.
2:13
Když se zeptáte pražského kávomilce, kam na kávu, Café Lounge bude pravděpodobný tip. Jako hlavní barista tu pracuje Adam Neubauer. Podívejte se, jak připravuje cappuccino. Základem je dobré espresso. | Video: Veronika Bucková

Uznání milovníků kávy si ale tento produkt musí teprve získat. Aleaume Paturle z pařížské Café Lomi je přesvědčen, že jde spíš o důvtipný nápad než o nějaký chuťový zázrak. "Je to zábavné, ale není to žádný špičkový produkt. Abyste získali špičkovou kávu, je potřeba mít fermentaci pod kontrolou - a když k ní dochází v žaludku zvířete, je taková kontrola složitější," vysvětluje.

Ale i když je chuť nápoje "trochu nekonzistentní", skutečnost, že zrna prošla trávicím traktem slonů v Thajsku, dodává produktu romantické kouzlo, které jeho prodej podpoří, dodává.

V hotelu Anatara v Čchíengsénu, kde jsou někteří ze slonů chováni, se vzácná káva připravuje před očima hostů v elegantním francouzském kávovaru z 19. století. "Má unikátní chuť," podotýká německá turistka Barbara Schautzová, která prý v nápoji rozeznává karamelový a čokoládový nádech. "Vůbec není hořká," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy