Soukromá škola chce povolit chlapcům nošení sukní. Žákům vadí genderový rozdíl

Magazín Magazín
16. 5. 2017 13:33
Soukromá londýnská škola zvažuje, že změní pravidla nošení uniforem a povolí chlapcům sukně. Podle ředitele tak škola reaguje na požadavky žáků o stírání rozdílů mezi pohlavími. Kromě genderově neutrálních uniforem požadují také unisexové toalety a přístup všech žáků ke všem sportům.
Žáci z Longhill High School.
Žáci z Longhill High School. | Foto: Profimedia.cz

Chlapci v soukromé londýnské škole Highgate School možná již brzy budou moct nosit sukně. Škola totiž přemýšlí nad genderově neutrálními uniformami pro své žáky v souvislosti s rostoucím počtem dětí, které tápají nad svým pohlavím. Informaci přinesl web britské BBC.

Zatímco dívky mohou nosit šedé kalhoty, tmavě hnědé sáčko a kravaty, chlapci zatím stále nemohou mít šedé skládané sukně. To se ale možná již brzy změní. Podle ředitele Adama Pettitta otázka genderově neutrálních uniforem byla nadnesena při setkání s jeho maturanty.

Unisexové toalety, uniformy i sport

Highgate School, která si za pololetí účtuje téměř 212 tisíc korun, byla povzbuzována také k tomu, aby povolila unisexové toalety a umožnila žákům přístup ke všem sportům.

Mladá generace zpochybňuje binární způsob, jakým lidi věci rozdělují, uvedl Pettitt. "Proto přezkoumáváme, jak by se naše pravidla nošení uniforem mohla přizpůsobit tak, aby vyhovovala všem - těm, kteří své oblečení chtějí přizpůsobit pohlaví, i těm, kteří nechtějí," dodal.

Pettitt BBC sdělil, že společně se všemi ostatními školami a organizacemi pro mládež vidí, že více než kdy dřív přemýšlí větší počet žáků nad genderovou identitou.

"V předchozích letech to žádný žák neřešil a zdá se být neuvěřitelné, že tyto druhy otázek jednoduše neexistovaly. Skutečnost, že existuje značně větší podpora a více informací, jak ve školách, tak jinde, znamená, že mladí lidé se již nebojí ptát na otázky nebo mluvit o svých pocitech," řekl ředitel. A připojil, že pokud se cítí šťastnější a jistější v tom, kdo jsou, musí to být dobrá věc.

Studenti: Zakažte fráze jako vzmužit se

Britská BBC uvedla, že statistiky naznačují nárůst počtu mladých lidí, kteří hledají pomoc se změnou pohlaví.

S rodiči budou učitelé ještě před zavedením změn jednat, ale potvrdili, že někteří bývalí žáci si stěžovali, že škola propaguje špatné nápady. Nezávislá internátní škola Brighton College, kde je Pettitt členem správní rady, již podobnou, genderově neutrální uniformu zavedla.

Studentské skupiny zaměřující se na rovnost žáků také vyzvaly učitele, aby dodržovali genderově neutrální způsob řeči a zakázali fráze jako "vzmužit se".

Do školy v sukni přišel například v roce 2011 dvanáctiletý žák Chris Whitehead. Chtěl tak vyjádřit svůj nesouhlas s pravidly střední školy Impington Village College nedaleko Cambridge, jež chlapcům zakazovala nosit v horkých dnech kraťasy. Whitehead tehdy řekl, že zkoumal školní řád a našel v něm mezeru, díky které mohl v sukni přijít. Škola se následně zavázala, že pravidla nechá přezkoumat.

Loni v létě skupina dospívajících chlapců nosila sukně na střední škole Longhill High School v Rottingdean ve východním Sussexu poté, co byli potrestáni za to, že v parném letním dni měli kraťasy.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy