Soukromá škola chce povolit chlapcům nošení sukní. Žákům vadí genderový rozdíl

Magazín Magazín
16. 5. 2017 13:33
Soukromá londýnská škola zvažuje, že změní pravidla nošení uniforem a povolí chlapcům sukně. Podle ředitele tak škola reaguje na požadavky žáků o stírání rozdílů mezi pohlavími. Kromě genderově neutrálních uniforem požadují také unisexové toalety a přístup všech žáků ke všem sportům.
Žáci z Longhill High School.
Žáci z Longhill High School. | Foto: Profimedia.cz

Chlapci v soukromé londýnské škole Highgate School možná již brzy budou moct nosit sukně. Škola totiž přemýšlí nad genderově neutrálními uniformami pro své žáky v souvislosti s rostoucím počtem dětí, které tápají nad svým pohlavím. Informaci přinesl web britské BBC.

Zatímco dívky mohou nosit šedé kalhoty, tmavě hnědé sáčko a kravaty, chlapci zatím stále nemohou mít šedé skládané sukně. To se ale možná již brzy změní. Podle ředitele Adama Pettitta otázka genderově neutrálních uniforem byla nadnesena při setkání s jeho maturanty.

Unisexové toalety, uniformy i sport

Highgate School, která si za pololetí účtuje téměř 212 tisíc korun, byla povzbuzována také k tomu, aby povolila unisexové toalety a umožnila žákům přístup ke všem sportům.

Mladá generace zpochybňuje binární způsob, jakým lidi věci rozdělují, uvedl Pettitt. "Proto přezkoumáváme, jak by se naše pravidla nošení uniforem mohla přizpůsobit tak, aby vyhovovala všem - těm, kteří své oblečení chtějí přizpůsobit pohlaví, i těm, kteří nechtějí," dodal.

Pettitt BBC sdělil, že společně se všemi ostatními školami a organizacemi pro mládež vidí, že více než kdy dřív přemýšlí větší počet žáků nad genderovou identitou.

"V předchozích letech to žádný žák neřešil a zdá se být neuvěřitelné, že tyto druhy otázek jednoduše neexistovaly. Skutečnost, že existuje značně větší podpora a více informací, jak ve školách, tak jinde, znamená, že mladí lidé se již nebojí ptát na otázky nebo mluvit o svých pocitech," řekl ředitel. A připojil, že pokud se cítí šťastnější a jistější v tom, kdo jsou, musí to být dobrá věc.

Studenti: Zakažte fráze jako vzmužit se

Britská BBC uvedla, že statistiky naznačují nárůst počtu mladých lidí, kteří hledají pomoc se změnou pohlaví.

S rodiči budou učitelé ještě před zavedením změn jednat, ale potvrdili, že někteří bývalí žáci si stěžovali, že škola propaguje špatné nápady. Nezávislá internátní škola Brighton College, kde je Pettitt členem správní rady, již podobnou, genderově neutrální uniformu zavedla.

Studentské skupiny zaměřující se na rovnost žáků také vyzvaly učitele, aby dodržovali genderově neutrální způsob řeči a zakázali fráze jako "vzmužit se".

Do školy v sukni přišel například v roce 2011 dvanáctiletý žák Chris Whitehead. Chtěl tak vyjádřit svůj nesouhlas s pravidly střední školy Impington Village College nedaleko Cambridge, jež chlapcům zakazovala nosit v horkých dnech kraťasy. Whitehead tehdy řekl, že zkoumal školní řád a našel v něm mezeru, díky které mohl v sukni přijít. Škola se následně zavázala, že pravidla nechá přezkoumat.

Loni v létě skupina dospívajících chlapců nosila sukně na střední škole Longhill High School v Rottingdean ve východním Sussexu poté, co byli potrestáni za to, že v parném letním dni měli kraťasy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy