Lassie se vrací 2. Pastevecký pes ušel 400 kilometrů, aby se vrátil ke svým původním majitelům

jaz
28. 4. 2016 6:30
Velké překvapení čekalo farmářskou rodinu z Walesu, když se u jejich prahu objevil pes, kterého před nějakou dobou prodali jinému farmáři ze severní Anglie. Čtyřletý ovčácký pes se totiž nemohl smířit, že své původní pány již neuvidí a vydal se na skoro 400 kilometrů dlouhou cestu zpátky domů. Za tento důkaz oddanosti ho rodina, u které vyrostl, neprodá a hodlá si věrného psa nechat. Podle odborníků není u psů neobvyklé, že dokážou urazit takovou dálku za svými pány, a to i místy, které neznají. Mají prý v hlavě přirozený kompas.
Foto: snailsareslimy / photo on flickr

Čtyřletý pastevecký pes jménem Pero utekl 8. dubna svým novým majitelům z farmy Cockermouth v anglickém hrabství Cumbria a vyrazil za svými původními majiteli do Walesu, kteří ho dva týdny před tím prodali. Pero ušel 400 kilometrů neznámým a mnohdy i nebezpečným terénem, aby své pravé pány – Alana a Shane Jamesovi – mohl přivítat na prahu jejich domu. Informoval o tom server Telegraph.

Začátkem dubna vzal nový majitel Pera na pastvinu, aby mu pomohl nahnat ovce, kvůli čemuž si ho také od rodiny Jamesových pořídil. Jakmile Pero ale ucítil volnost, nechal ovce ovcemi a bez ohlédnutí vyrazil zpátky domů. Po 12 dnech, 400 kilometrech, kulhající a výrazně podvyživený dorazil konečně do vesnice Penrhyncoch ve Walesu.

"Očividně nebyl ve svém novém domově šťastný," řekla BBC osmačtyřicetiletá Shane Jamesová. "Myslela jsem, že se někdo ozve, protože měl mikročip, ale ve středu večer po večeři šel můj manžel ven a on tam čekal na prahu. Skočil na něj jako šílený a skákal pořád dokola. Je prostě záhada, jak se k nám dostal."

Jamesovi zatím netuší nic o Perově dobrodružné cestě, proto žádají, aby se ozvali ti, kdo psa cestou zahlédli, a dali jim vědět. Jasné ale je, že během dvanácti dní na cestě domů musel každý den urazit kolem 30 kilometrů, a to i přes rušné britské silnice.

"Říká se, že psi dokážou najít cestu domů, ale z Cockermouth je to docela daleko. Moji synové tam každý rok jezdí, ale používají satelitní navigaci, aby se dostali domů, takže na psa je to pozoruhodné," říká Shane Jamesová a odborníci jí dávají za pravdu. Podle Stana Rawlinsona, zvířecího psychologa, v sobě psi mají takzvaný přirozený kompas a smysl pro orientaci.

"Stejně jako poštovní holubi pracují s magnetismem Země, což je stejné, jako bychom používali kompasy, takže se předpokládá, že by ve své hlavě mohli mít takový prostorový kompas," říká Rawlinson s tím, že pouto mezi farmářem a jeho ovčáckým psem je navíc velmi silné. Proto se pes snaží vrátit k tomu, u koho se cítí v bezpečí, a neodradí ho ani složitý terén a velká vzdálenost.

Jamesovi dali po návratu Pera ihned vědět novým majitelům, psa už ale nevrátili. "Nemyslím, že by bylo fér poslat Pera znovu pryč. Je zřejmé, že jeho domov je tady," řekla původní majitelka, která si navíc myslí, že by nemělo smysl Pera prodávat, protože by se útěk mohl znovu opakovat.

Příběh čtyřletého Pera připomíná nejen slavnou knihu Lassie se vrací, která ušla ze severního Skotska do Yorkshiru stovky kilometrů, ale i mnoho reálných případů, jež se stali po celém světě. Jak uvedl server Telegraph, v roce 2012 ušel černý labrador 800 kilometrů z Virginie do Jižní Karolíny, kam se jeho pán odstěhoval za prací. Podobných příběhů o věrné psí lásce je celá řada.

Psi začínají být největším spojencem člověka v boji s rakovinou prostaty. Svým čichem ji dokážou zjistit lépe než stávající metoda. Vědcům to nestačí, chtějí vyvinout umělý čenich. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 38 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy