Lassie se vrací 2. Pastevecký pes ušel 400 kilometrů, aby se vrátil ke svým původním majitelům

jaz
28. 4. 2016 6:30
Velké překvapení čekalo farmářskou rodinu z Walesu, když se u jejich prahu objevil pes, kterého před nějakou dobou prodali jinému farmáři ze severní Anglie. Čtyřletý ovčácký pes se totiž nemohl smířit, že své původní pány již neuvidí a vydal se na skoro 400 kilometrů dlouhou cestu zpátky domů. Za tento důkaz oddanosti ho rodina, u které vyrostl, neprodá a hodlá si věrného psa nechat. Podle odborníků není u psů neobvyklé, že dokážou urazit takovou dálku za svými pány, a to i místy, které neznají. Mají prý v hlavě přirozený kompas.
Foto: snailsareslimy / photo on flickr

Čtyřletý pastevecký pes jménem Pero utekl 8. dubna svým novým majitelům z farmy Cockermouth v anglickém hrabství Cumbria a vyrazil za svými původními majiteli do Walesu, kteří ho dva týdny před tím prodali. Pero ušel 400 kilometrů neznámým a mnohdy i nebezpečným terénem, aby své pravé pány – Alana a Shane Jamesovi – mohl přivítat na prahu jejich domu. Informoval o tom server Telegraph.

Začátkem dubna vzal nový majitel Pera na pastvinu, aby mu pomohl nahnat ovce, kvůli čemuž si ho také od rodiny Jamesových pořídil. Jakmile Pero ale ucítil volnost, nechal ovce ovcemi a bez ohlédnutí vyrazil zpátky domů. Po 12 dnech, 400 kilometrech, kulhající a výrazně podvyživený dorazil konečně do vesnice Penrhyncoch ve Walesu.

"Očividně nebyl ve svém novém domově šťastný," řekla BBC osmačtyřicetiletá Shane Jamesová. "Myslela jsem, že se někdo ozve, protože měl mikročip, ale ve středu večer po večeři šel můj manžel ven a on tam čekal na prahu. Skočil na něj jako šílený a skákal pořád dokola. Je prostě záhada, jak se k nám dostal."

Jamesovi zatím netuší nic o Perově dobrodružné cestě, proto žádají, aby se ozvali ti, kdo psa cestou zahlédli, a dali jim vědět. Jasné ale je, že během dvanácti dní na cestě domů musel každý den urazit kolem 30 kilometrů, a to i přes rušné britské silnice.

"Říká se, že psi dokážou najít cestu domů, ale z Cockermouth je to docela daleko. Moji synové tam každý rok jezdí, ale používají satelitní navigaci, aby se dostali domů, takže na psa je to pozoruhodné," říká Shane Jamesová a odborníci jí dávají za pravdu. Podle Stana Rawlinsona, zvířecího psychologa, v sobě psi mají takzvaný přirozený kompas a smysl pro orientaci.

"Stejně jako poštovní holubi pracují s magnetismem Země, což je stejné, jako bychom používali kompasy, takže se předpokládá, že by ve své hlavě mohli mít takový prostorový kompas," říká Rawlinson s tím, že pouto mezi farmářem a jeho ovčáckým psem je navíc velmi silné. Proto se pes snaží vrátit k tomu, u koho se cítí v bezpečí, a neodradí ho ani složitý terén a velká vzdálenost.

Jamesovi dali po návratu Pera ihned vědět novým majitelům, psa už ale nevrátili. "Nemyslím, že by bylo fér poslat Pera znovu pryč. Je zřejmé, že jeho domov je tady," řekla původní majitelka, která si navíc myslí, že by nemělo smysl Pera prodávat, protože by se útěk mohl znovu opakovat.

Příběh čtyřletého Pera připomíná nejen slavnou knihu Lassie se vrací, která ušla ze severního Skotska do Yorkshiru stovky kilometrů, ale i mnoho reálných případů, jež se stali po celém světě. Jak uvedl server Telegraph, v roce 2012 ušel černý labrador 800 kilometrů z Virginie do Jižní Karolíny, kam se jeho pán odstěhoval za prací. Podobných příběhů o věrné psí lásce je celá řada.

Psi začínají být největším spojencem člověka v boji s rakovinou prostaty. Svým čichem ji dokážou zjistit lépe než stávající metoda. Vědcům to nestačí, chtějí vyvinout umělý čenich. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy