Kvůli výzkumu lidské řeči vědci opili zpěvné ptáky

jaz
21. 2. 2015 8:00
Američtí výzkumníci při svých pokusech podali ptákům alkohol, aby zjistili, jaký bude mít vliv na jejich zpěv.
Foto: Thinkstock, Phenolog / Wiki Commons

Salem (Oregon) – Z nedávné studie vědců z Oregon Health and Science University vyplývá, že ptáci se učí zpívat stejným způsobem, jako lidé mluvit. Dokonce používají ptáci k dorozumívání i stejné geny.

Proto se Američané rozhodli více prozkoumat lidskou řeč právě prostřednictvím pokusů se zpěvnými ptáky. Ze studie zveřejněné na serveru Plos One vyplývá, že vědci záměrně opili ptáky, aby zjistili, jestli na jejich řeč bude mít alkohol stejný vliv jako na tu lidskou, která se po požití většího množství alkoholu stává nesrozumitelná a nedbalá.

"Zpočátku jsme si mysleli, že nebudou pít sami od sebe, protože spousta zvířat se prostě nerada dotýká věcí. Ale zdá se, že to snáší velmi dobře a jsou ochotni pít,“ řekl NPR vedoucí projektu Christopher Olson s tím, že jakmile měli ptáci v krvi 0,08 procent alkoholu, začaly jejich písně znít velmi nezřetelně.

Jak vysvětluje Washington Post, ptačí písně se také skládají z konkrétních slabik s odlišnými akustickými strukturami a v případě opilých ptáků, zněly jen některé nedbale. Je to prý z toho důvodu, že určité zvuky pocházejí z různých oblastí v mozku a jen na některé alkohol zapůsobil. Celkově byl ale jejich zpěv tišší a chaotičtější.

I do budoucna se vědci hodlají věnovat výzkumu ptáků, tentokrát se ale zaměří na otázku, zda alkohol narušuje schopnost učit se nové písně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 5 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy