Kuzja a Ustin zlobí. Putinovi tygři pustoší čínské kurníky

jaz
13. 11. 2014 12:35
Čínské úřady monitorují již dva ruské tygry, kteří překročili přírodní hranici mezi oběma státy.
Foto: Profimédia.cz

Peking/Moskva – Před měsícem vyděsil čínskou pohraniční oblast ussurijský tygr Kuzja, kterého v květnu vypustil do volné přírody v rámci programu na záchranu ohrožených zvířat sám ruský prezident Vladimir Putin. Teď se na čínském území pohybuje i druhý tygr, známý pod jménem Ustin.

V roce 2012 bylo zachráněno pět mláďat, jejichž matku zřejmě zabili pytláci. O dva roky později byli tři mladí tygři vypuštěni do přírody v Amurské oblasti. Tam ale nezůstali dlouho. Dravé šelmy putovaly za potravou přes Židovskou autonomní oblast a jako první přeplaval řeku Amur dělící Rusko od Číny tygr Kuzja.

Přítomnosti tygra v hustě obydlené pohraniční provincii Chej-lung-ťiang si úřady všimly záhy, zvláště když Kuzja zakousl místním zemědělcům pět kuřat. Podobného řádění se bojí i ze strany Ustina, který podle Číňanů překonal řeku Amur ve středu a pohybuje se šest až sedm kilometrů za hranicemi.

Hrozí zemím diplomatická válka?

"Tygr se kdykoli může vrátit zase zpět, jak už to několikrát udělal, naposledy v sobotu," řekl ruské informační agentuře Tass ruský úředník Viktor Serdyuk, který má na starosti sledování tygrů. Všechna vypuštěná mláďata mají na obojku GPS lokátor, který ale po roce automaticky odpadne, a ochránci zvířat z programu nazvaném Amurský tygr o zvířatech ztratí přehled.

Devatenáctiměsíční mláďata je tak možné monitorovat ještě půl roku a chránit tak obyvatele i zemědělská zvířata před útoky. Ruská strana se ale bojí také možného lovu pytláků. Podle agentury Reuters se cena mrtvého tygra pohybuje na černém trhu kolem deseti tisíc dolarů, což je v přepočtu více jak 200 tisíc korun.

Prezident Vladimir Putin se díky výletu tygrů za hranice Ruska stává terčem úsměvných titulků světových periodik, které s nadsázkou varují před diplomatickou válkou mezi oběma zeměmi. "Kauza s tygrem" se tak stává vděčným námětem parodií, podobně jako Putinovy heroické výkony na rogalu, kdy směroval stěhovavé ptáky do teplých krajin, nebo čirou náhodou vylovil při potápění poklad.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

O byty po H-Systemu má zájem 58 z 60 jejich současných uživatelů

Dnes končí termín pro podání nabídek na odkup 60 bytů v Horoměřicích u Prahy po zkrachovalé společnosti H-System. Nabídku podalo 58 z 60 současných uživatelů bytů, dva konkurzní správkyni napsali, že o byt nemají zájem a vyklidí ho. Celková hodnota sídliště podle minimálních cen znaleckých posudků činí zhruba 210 milionů korun, řekli dnes šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel a Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu.

"Nabídky ještě můžou chodit. Dva ze současných uživatelů nemají o odkup zájem všech zbylých 58 podalo nabídku, a souhlasí tak s cenou, kterou určil znalecký posudek," řekl Pavel. Konkurzní správkyně obdržela také několik nabídek na odkup některých bytů od třetí strany. Obdržené nabídky by měl věřitelský výbor vyhodnotit v úterý 26. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy