Kuzja a Ustin zlobí. Putinovi tygři pustoší čínské kurníky

jaz
13. 11. 2014 12:35
Čínské úřady monitorují již dva ruské tygry, kteří překročili přírodní hranici mezi oběma státy.
Foto: Profimédia.cz

Peking/Moskva – Před měsícem vyděsil čínskou pohraniční oblast ussurijský tygr Kuzja, kterého v květnu vypustil do volné přírody v rámci programu na záchranu ohrožených zvířat sám ruský prezident Vladimir Putin. Teď se na čínském území pohybuje i druhý tygr, známý pod jménem Ustin.

V roce 2012 bylo zachráněno pět mláďat, jejichž matku zřejmě zabili pytláci. O dva roky později byli tři mladí tygři vypuštěni do přírody v Amurské oblasti. Tam ale nezůstali dlouho. Dravé šelmy putovaly za potravou přes Židovskou autonomní oblast a jako první přeplaval řeku Amur dělící Rusko od Číny tygr Kuzja.

Přítomnosti tygra v hustě obydlené pohraniční provincii Chej-lung-ťiang si úřady všimly záhy, zvláště když Kuzja zakousl místním zemědělcům pět kuřat. Podobného řádění se bojí i ze strany Ustina, který podle Číňanů překonal řeku Amur ve středu a pohybuje se šest až sedm kilometrů za hranicemi.

Hrozí zemím diplomatická válka?

"Tygr se kdykoli může vrátit zase zpět, jak už to několikrát udělal, naposledy v sobotu," řekl ruské informační agentuře Tass ruský úředník Viktor Serdyuk, který má na starosti sledování tygrů. Všechna vypuštěná mláďata mají na obojku GPS lokátor, který ale po roce automaticky odpadne, a ochránci zvířat z programu nazvaném Amurský tygr o zvířatech ztratí přehled.

Devatenáctiměsíční mláďata je tak možné monitorovat ještě půl roku a chránit tak obyvatele i zemědělská zvířata před útoky. Ruská strana se ale bojí také možného lovu pytláků. Podle agentury Reuters se cena mrtvého tygra pohybuje na černém trhu kolem deseti tisíc dolarů, což je v přepočtu více jak 200 tisíc korun.

Prezident Vladimir Putin se díky výletu tygrů za hranice Ruska stává terčem úsměvných titulků světových periodik, které s nadsázkou varují před diplomatickou válkou mezi oběma zeměmi. "Kauza s tygrem" se tak stává vděčným námětem parodií, podobně jako Putinovy heroické výkony na rogalu, kdy směroval stěhovavé ptáky do teplých krajin, nebo čirou náhodou vylovil při potápění poklad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy