Kuzja a Ustin zlobí. Putinovi tygři pustoší čínské kurníky

jaz
13. 11. 2014 12:35
Čínské úřady monitorují již dva ruské tygry, kteří překročili přírodní hranici mezi oběma státy.
Foto: Profimédia.cz

Peking/Moskva – Před měsícem vyděsil čínskou pohraniční oblast ussurijský tygr Kuzja, kterého v květnu vypustil do volné přírody v rámci programu na záchranu ohrožených zvířat sám ruský prezident Vladimir Putin. Teď se na čínském území pohybuje i druhý tygr, známý pod jménem Ustin.

V roce 2012 bylo zachráněno pět mláďat, jejichž matku zřejmě zabili pytláci. O dva roky později byli tři mladí tygři vypuštěni do přírody v Amurské oblasti. Tam ale nezůstali dlouho. Dravé šelmy putovaly za potravou přes Židovskou autonomní oblast a jako první přeplaval řeku Amur dělící Rusko od Číny tygr Kuzja.

Přítomnosti tygra v hustě obydlené pohraniční provincii Chej-lung-ťiang si úřady všimly záhy, zvláště když Kuzja zakousl místním zemědělcům pět kuřat. Podobného řádění se bojí i ze strany Ustina, který podle Číňanů překonal řeku Amur ve středu a pohybuje se šest až sedm kilometrů za hranicemi.

Hrozí zemím diplomatická válka?

"Tygr se kdykoli může vrátit zase zpět, jak už to několikrát udělal, naposledy v sobotu," řekl ruské informační agentuře Tass ruský úředník Viktor Serdyuk, který má na starosti sledování tygrů. Všechna vypuštěná mláďata mají na obojku GPS lokátor, který ale po roce automaticky odpadne, a ochránci zvířat z programu nazvaném Amurský tygr o zvířatech ztratí přehled.

Devatenáctiměsíční mláďata je tak možné monitorovat ještě půl roku a chránit tak obyvatele i zemědělská zvířata před útoky. Ruská strana se ale bojí také možného lovu pytláků. Podle agentury Reuters se cena mrtvého tygra pohybuje na černém trhu kolem deseti tisíc dolarů, což je v přepočtu více jak 200 tisíc korun.

Prezident Vladimir Putin se díky výletu tygrů za hranice Ruska stává terčem úsměvných titulků světových periodik, které s nadsázkou varují před diplomatickou válkou mezi oběma zeměmi. "Kauza s tygrem" se tak stává vděčným námětem parodií, podobně jako Putinovy heroické výkony na rogalu, kdy směroval stěhovavé ptáky do teplých krajin, nebo čirou náhodou vylovil při potápění poklad.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámil ministr Plaga

Rozpočet na ně by se tak měl zvýšit meziročně o 11 miliard korun. Dohodli se na tom v pondělí ministr školství Robert Plaga a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). O miliardu korun by měl narůst rozpočet vysokých škol a o 1,3 miliardy peníze na neinvestiční výdaje, ze kterých se platí mimo jiné doprava na školy v přírodě. Letos hospodaří ministerstvo školství se zhruba 214 miliardami korun.

Na devítiprocentním růstu platů učitelů pro rok 2021 se Plaga se Schillerovou dohodl již loni při přípravě střednědobého výhledu rozpočtu. Podle nich tak vláda dodrží svůj slib, že průměrný hrubý plat učitele vzroste v příštím roce na 45 000 korun. Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 38 951 korun hrubého měsíčně. Průměrná mzda v ČR byla 34 077 korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté Sparty budou v neděli neplánovaně hrát v Boleslavi

Hokejisté Sparty se v neděli v extralize neplánovaně představí na ledě Mladé Boleslavi. Podle původního rozpisu měli Pražané hrát doma s Vítkovicemi, ale ostravský klub je v současnosti v karanténě. Zástupci Sparty se proto domluvili s Mladou Boleslaví a předehrají si zápas 26. kola. Středočeši měli původně hrát s Kometou Brno, která je rovněž v karanténě.

Vítkovice už si musely odložit čtvrteční duel 1. kola doma s Litvínovem i nedělní v Hradci Králové. V pátek Ostravané nebudou hrát s Třincem, v neděli nenastoupí proti Spartě a příští týden v úterý proti Kometě. Podle programu by se měli do extraligy zapojit příští týden v pátek, kdy se představí v 6. kole v Českých Budějovicích. Náhradní datum již má souboj s Oceláři, který se uskuteční 16. října na soupeřově ledě.

Ve stejném termínu jako Vítkovice by se mělo dočkat prvního vystoupení v sezoně Brno, jehož soupeřem by měly být Karlovy Vary. Kometa už nehrála v pátek na vlastním ledě proti Třinci a v neděli v Litvínově, tento týden má odložené duely v pátek doma proti Českým Budějovicím, v neděli v Mladé Boleslavi i následné utkání v Ostravě.

Kluby využívají volného termínu k předehrání duelu, pokud má jiný soupeř také možnost k zápasu nastoupit a uvolnila se jim v případě nutnosti "okna" na dohrávky.

Další zprávy