Které jídlo je nejlepší k šampaňskému? Ředkvičky, tvrdí francouzský chemik

Magazín Magazín
15. 7. 2020 15:59
Padesát let zkoumal francouzský chemik a vinař Jacques Puisais, které jídlo se nejlépe hodí k šampaňskému. Před pár dny přišel s revolučním myšlenkou - není to ani maso, ani sladký dezert, ale ředkvičky. "Ředkvičky a šampaňské je prostě perfektní kombinace," potvrzuje Didier Depond, ředitel přední značky šampaňského Delamotte.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Jacques Puisais se věnoval polovinu svého dosavadního života průzkumu toho, které jídlo se perfektně hodí k francouzskému šampaňskému. A názoru 93letého chemika a vinaře se nyní chytil i ředitel přední značky francouzského šumivého vína Delamotte.

"Ředkvičky mají samé výhody. Nestojí skoro nic a netloustne se po nich. Pěstuju svoje vlastní na zahradě, takže si je můžu dopřát při pití šampaňského," glosoval nedávno Didier Depond pro francouzskou zpravodajskou agenturu AFP. 

Sám Depond údajně během pandemie vedl on-line ochutnávky šampaňského a svým klientům posílal k vyzkoušení různé lahve a ročníky. Prodej tradičního francouzského šumivého vína podle rozhlasové stanice RFI zásadním způsobem klesl, a to kvůli zrušení svateb, oslav a dalších společenských akcí, jež se během karantény nekonaly.

A právě během on-line ochutnávek byla řada zákazníků překvapena, že si kromě bagety, másla, plátků lososa, šunky nebo sýrů měli přichystat také pálivou červeno-růžovou zeleninu.

"Ředkvičky se rozhodně staly diskutovaným tématem, jakmile tuhle kombinaci ale lidé ochutnají, všechno pochopí," tvrdí Depond. 

"Ředkvičky stimulují chutě podobně jako šampaňské. Ostrá chuť vám zůstane v paměti, jakmile ji ale zapijete šampaňským, chutná méně ostře a více ovocně," citoval Puisaise britský deník Daily Telegraph

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy