Které jídlo je nejlepší k šampaňskému? Ředkvičky, tvrdí francouzský chemik

Magazín Magazín
15. 7. 2020 15:59
Padesát let zkoumal francouzský chemik a vinař Jacques Puisais, které jídlo se nejlépe hodí k šampaňskému. Před pár dny přišel s revolučním myšlenkou - není to ani maso, ani sladký dezert, ale ředkvičky. "Ředkvičky a šampaňské je prostě perfektní kombinace," potvrzuje Didier Depond, ředitel přední značky šampaňského Delamotte.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Jacques Puisais se věnoval polovinu svého dosavadního života průzkumu toho, které jídlo se perfektně hodí k francouzskému šampaňskému. A názoru 93letého chemika a vinaře se nyní chytil i ředitel přední značky francouzského šumivého vína Delamotte.

"Ředkvičky mají samé výhody. Nestojí skoro nic a netloustne se po nich. Pěstuju svoje vlastní na zahradě, takže si je můžu dopřát při pití šampaňského," glosoval nedávno Didier Depond pro francouzskou zpravodajskou agenturu AFP. 

Sám Depond údajně během pandemie vedl on-line ochutnávky šampaňského a svým klientům posílal k vyzkoušení různé lahve a ročníky. Prodej tradičního francouzského šumivého vína podle rozhlasové stanice RFI zásadním způsobem klesl, a to kvůli zrušení svateb, oslav a dalších společenských akcí, jež se během karantény nekonaly.

A právě během on-line ochutnávek byla řada zákazníků překvapena, že si kromě bagety, másla, plátků lososa, šunky nebo sýrů měli přichystat také pálivou červeno-růžovou zeleninu.

"Ředkvičky se rozhodně staly diskutovaným tématem, jakmile tuhle kombinaci ale lidé ochutnají, všechno pochopí," tvrdí Depond. 

"Ředkvičky stimulují chutě podobně jako šampaňské. Ostrá chuť vám zůstane v paměti, jakmile ji ale zapijete šampaňským, chutná méně ostře a více ovocně," citoval Puisaise britský deník Daily Telegraph

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy