reklama
 
 

Kreslíř namaloval xenofobní betlém. Zbyl mu jen chlév se zvířaty a hvězda. I ta je ale sporná

15. 12. 2016 15:57
Lidé se na Twitteru baví cenzurovanou kresbou betléma, z níž v duchu současných xenofobních nálad zmizeli všichni "Židé, Arabové, Afričané, uprchlíci a svobodné matky". Zbyl jen chlév, oslík, kráva, ovce a betlémská hvězda. V diskusích pak uživatelé rozvinuli dnešní argumenty proti čemukoliv odlišnému a radí autorovi, aby z výjevu smazal úplně všechno.

Redaktorka britského zpravodajského portálu iNews Felicity Morse umístila na svůj twitterový účet kresbu s názvem "Betlém bez Židů, Arabů, Afričanů, uprchlíků a svobodných matek". Autorovi zbyl výjev, na němž jsou pouze chlév, oslík, kráva a ovce.

A také betlémská hvězda na obloze. Neboť Marie a Josef byli, nahlíženo dnešníma očima, uprchlíci.

Obrázek vzápětí začal sbírat lajky, retweetnula ho i slavná autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová. Po chvíli se zjistilo, že jde sice o rok starý příspěvek ze sociální stě Imgur, který již stačil získat téměř 177 tisíc lajků, nicméně stále je velmi aktuální. Svědčí o tom i živá diskuse pod příspěvkem.

Lidé rozebírají zbylé elementy betléma v duchu současných xenofobních nálad. Dle jejich rad by měl kreslíř dovymazat i vše ostatní – hvězda vypadá příliš ortodoxně, se sloužící krávou by mohli mít problém hinduisté, chlév určitě stavěl nějaký přistěhovalec a krom toho všechna zobrazená zvířata se jistě narodila svobodným matkám.

Kresbě se po odborné stránce věnuje ve svém blogu i profesor religionistiky James F. McGrath. Vysvětluje, že výjev narození Ježíška je ještě mnohem komplikovanější, a odkazuje na dílo známého amerického profesora teologie a srovnávací lingvistiky Kennetha E. Baileyho.

Podle něj se Ježíšek nenarodil ve chlévě, ale uvnitř v domě, pouze v části pro hospodářská zvířata, tři mudrcové z východu vůbec nemuseli být tři, protože o jejich počtu se prý bible nezmiňuje, krom toho se určitě nejmenovali Kašpar, Melichar a Baltazar. Navíc zimní výjevy z Betléma jsou také sporné, a to nejen vzhledem k místnímu podnebí. Bailey tvrdí, že se Mesiáš pravděpodobně narodil v létě nebo na podzim, datum 25. prosince mu bylo symbolicky přiděleno, aby se tak nahradily pohanské svátky slunovratu.

"Ať už tuto událost koncipujeme jakkoliv, jedno je jisté. Lidé, kteří nesnáší kohokoliv odlišného, skončí se stejným zobrazením betléma – zproštěného všech lidí," uzavírá svůj blog profesor religionistiky James F. McGrath.

Obrázek si už žije vlastním životem, někdo například k němu připojil vývěsní štít westernovým písmem "Trumpův chlév" a popřál všem uživatelům Twitteru "veselé Trumpovy Vánoce".

Jeden z uživatelů radí smazat také domestifikovaná zvířata produkující metan a stavbu z neeticky zpracovaného dřeva.

Další pak doporučuje smazat vše, protože každá věc by mohla někoho naštvat. V úvahu připadá ponechání hvězdy, která by sice mohla naštvat astronomy, ale ti jsou prý příliš zaměstnaní, než aby se o to zajímali.

autor: hrz | 15. 12. 2016 15:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama