Konec sporu o opičí selfie. Fotograf svůj boj prohrál

jaz
22. 8. 2014 16:51
Spor o práva k fotografii, kterou pořídila opice v Indonésii, je zřejmě u konce. Americký úřad vydal prohlášení, že umělecká díla patří pouze lidem.
Foto: David Slater / Wiki Commons

Coleford (Velká Británie) – Před třemi lety pobavila svět selfie makaka, která vznikla nedopatřením, když se zvědavá opice zmocnila fotoaparátu a zmáčkla spoušť.

Od té doby se ale majitel vybavení, britský fotograf David Slater, přel s nadací Wikimedia, která snímek zveřejnila na svých stránkách a poskytla ho jako volné dílo. Protože fotku pořídila opice, měla společnost za to, že neporušuje žádná autorská práva.

Fotograf byl ale opačného názoru. Čas strávený v indonéském národním parku severně od ostrova Sulawesi, nákladná cesta i vybavení ho totiž stály tisíce liber a bezplatným zveřejněním fotografie přišel o možnou kompenzaci. "Být fotografem je drahá profese. Vzali nám naše živobytí," řekl Slater The Telegraph.

Na Marťany a zombie se autorské právo nevztahuje

Světlo do celého problému ale vnesl před pár dny Americký úřad pro autorská práva, který vydal sborník pokynů, které vysvětlují, kdo vůbec může být vlastníkem autorských práv.

"Autorské právo chrání pouze plody duševní práce, které jsou založeny na tvůrčích pochodech mysli," vyjádřil se pro National Journal mluvčí úřadu s tím, že nebude registrovat díla pocházející z přírody, a to ani od zvířat či rostlin. Pro jistotu zavrhl i možné umělce pocházející z jiných sfér či záhrobí.

David Slater sice poskytl makakovi své vybavení, ale on sám není autorem fotografie, a protože opice práva vlastnit nemůže, Wikimedii nebrání nic v cestě dál poskytovat snímek k volnému užití.

Pro Americký úřad je to teprve v pořadí třetí sborník, který ale není závazným předpisem, spíše jen nápovědou pro občany. Snaží se tak reagovat na úskalí digitálního věku, jenž zatím americké zákony nereflektují.

 

Právě se děje

Další zprávy