Koláž se smějícím se Boltem má dohru. Moderátorku Ellen DeGeneres viní lidé z rasismu

hrz
18. 8. 2016 11:43
Z desítek koláží Usaina Bolta pózujícího během finiše vzbudila největší vášně ta, na které si jamajského atleta "osedlala" populární americká moderátorka Ellen DeGeneres. Mnozí to na sociálních sítích označují za rasismus. Usain Bolt to ale neřeší, koláž si hrdě napoutal na svém Twitteru.
Foto: Twitter/Ellen DeGeneres

Fotografie jamajského sprintera Usaina Bolta, který se ve finiši olympijské stovky stíhá otáčet a smát na fotoreportéry, obletěla svět. Vznikly desítky nejrůznějších koláží, které posouvaly význam snímku.

Na sociálních sítích se teď diskutuje hlavně o fotce od populární americké moderátorky Ellen DeGeneres, na které si "vlezla" na Boltova záda a připojila tweet "Takhle odteď uháním po svých pochůzkách". Píše o tom web BBC. 

Někteří uživatelé sociálních sítí to považují za rasismus a přirovnávají koláž ke snímkům, kdy černí otroci museli po čtyřech vozit bílé děti, nebo kdy si bílí otrokáři sedali na své černé otroky jako na židli.

Druhý den Ellen DeGeneres zveřejnila na Twitteru vzkaz, že si je vědoma rasismu ve své zemi a že jí je naprosto vzdálený.

V současné době převažují na sociálních sítích hlasy (a to i od černochů), že není dobré hledat ve všem rasismus za každou cenu. Jedna z diskutujících žen rovněž připomíná: "Nechte Ellen DeGeneres. Skutečný rasista se nyní chystá stát se prezidentem."

Britský server BBC připomíná, že to byla právě moderátorka, kdo poukázal na malé zastoupení černochů a menšin ve filmech. "Vždy mě udivuje, jak nám trvá dlouho uvědomit si, že bychom měli být všichni zastoupeni ve filmu a televizi. Je tu planeta plná lidí, kteří nejsou bílí heterosexuálové," připomíná server slova lesbické hvězdy.

Navíc ten samý den, co zveřejnila koláž s Usainem Boltem, pochvalně upozornila na nový americký film Hidden Figures o černošské fyzičce, která vypočítala trajektorie amerického letu na Měsíc a dalších klíčových letů NASA.

Zatímco koláž plno lidí pobouřila údajně rasistickým vyzněním, Usain Bolt snímek hrdě sdílel na svých stránkách. Oba se navíc znají, hvězdný sprinter loni navštívil její talk show.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. Policie znovu navrhuje podat obžalobu

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy