Klavírista koncertoval na pódiu plujícím Arktidou. Chtěl tak podpořit její záchranu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 23. 6. 2016 20:43
Světově uznávaný italský skladatel a klavírista Ludovico Einaudi složil Elegii pro Arktidu a zahrál ji na pódiu plovoucím Severním ledovým oceánem. Chtěl tak přispět ke snaze zachránit rychle mizející arktické ledovce. Ostatně i do jeho hudby zněly zvuky lámajícího se ledu, jenž se noří do vody.
Pódium s pianistou plulo Arktidou mezi krami.
Pódium s pianistou plulo Arktidou mezi krami. | Foto: Greenpeace

Byl to bizarní pohled. Miniaturní bílé pódium plulo Severním ledovým oceánem spolu se stovkami jemu podobných maličkých ker, které zbývají z někdejšího arktického hájemství sněhu a ledu.

Na nezvyklé scéně preludoval světově uznávaný italský klavírista a skladatel Ludovico Einaudi svou vlastní skladbu složenou pro tyto účely - Elegii pro Arktidu. Působivou kulisu mu dělal ledovec Wahlenbergbreen.

Velké koncertní křídlo se dopravilo do oblasti severního pólu až z Německa na lodi Greenpeace.

“Být zde pro mě znamenalo skvělou zkušenost. Mohl jsem na vlastní oči vidět čistotu a křehkost této oblasti a interpretovat skladbu, kterou jsem složil, abych ji mohl zahrát na nejúžasnějším pódiu světa. Je velmi důležité, abychom rozuměli významu Arktidy, zastavili proces jejího ničení a začali ji chránit," vyjádřil se po originálním vystoupení umělec.

Koncert se odehrál 20. června, tedy v den, kdy podle ekologické organizace Greenpeace na španělském ostrově Tenerife zasedala komise OSPAR. Ta má historicky na starosti ochranu severovýchodního Atlantiku, ale podle ekologů se uvažuje o tom, že by pod svou ochranu vzala i tolik ohrožený Severní ledový oceán.

Šlo o nejsevernější klavírní vystoupení v dějinách. A pochopitelně šlo i o první případ v historii, kdy umělec hrál na klavír plující Severním ledovým oceánem.

Hudebník Ludovico Einaudi je svými ekologickými postoji známý. Například během letošní Hodiny Země vypnul během vystoupení všechnu elektřinu, která zajišťovala zvuk a světlo. Hrál "unplugged" a za svitu svíček.

Tak klavírista Ludovico Einaudi preludoval na Arktidě. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy