Keňští farmáři si spletli granát z dob kolonialismu s kořenovou zeleninou

ČTK ČTK
10. 5. 2022 13:10
Ve vesnici v centrální Keni byl nalezen nevybuchlý dělostřelecký granát z koloniálních dob. Někteří lidé si jej však spletli s kořenovou zeleninou. Vesničané podle policie vytvořili hlouček kolem nevybuchlé munice a začali se dohadovat, zda jde skutečně o granát. Část totiž byla přesvědčená, že našli přerostlý kořen maranty třtinové.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Obyvatelé informovali úřady a na místo vzápětí přijeli vyšetřovatelé, kteří předmět identifikovali jako dělostřelecký granát. "Nebezpečnou vojenskou munici na místě s největší pravděpodobností zanechaly britské síly na vrcholu povstání Mau Mau v roce 1953, kdy části Mount Kenya a lesů Aberdare čelily bombardování, jehož cílem bylo bojovníky Mau Mau vyhnat," uvedla keňská kriminální služba a dodala, že granát bude bezpečně zničen.

Hnutí Mau Mau v 50. letech založil kmen Kikujů. Jeho programem byl násilný boj proti britské nadvládě. V letech 1952 až 1960 útočili povstalci na britské cíle, vyvolali mezi bílými osadníky paniku a znepokojili i vládu v Londýně. Podle odhadů byly tehdy zabity desítky tisíc povstalců a na 160 000 Keňanů bylo zatčeno a drženo v brutálních podmínkách v internačních táborech. Nezávislost na Británii Keňa vyhlásila roku 1963.

Keňané případ nevybuchlé munice srovnávají s kuriózní příhodou z minulého týdne. Pracovník keňské farmy tehdy zavolal policii, jelikož měl pocit, že se po zahradě potuluje lev. Nakonec se však ukázalo, že se jednalo o planý poplach. V křoví sice lev byl, ale natištěný na nákupní tašce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží Stanjura vládě v červenci

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vládě v červenci, řekl ve středu na tiskové konferenci. Do té doby budou podle něj schválena některá další opatření v souvislosti s energetickou krizí, budou k dispozici také přesnější data o hospodaření státu. Doplnil, že podle dubnového makroekonomického výhledu bude v letošním rozpočtu nejvýše 15 miliard korun dodatečných příjmů ve srovnání se schváleným rozpočtem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na podporu výuky v MŠ a ZŠ chce ministerstvo rozdělit devět miliard korun z EU

Ministerstvo školství chce rozdělit devět miliard korun z evropských dotací na posílení podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové či speciální pedagogové, a zlepšení kvality vzdělávání v základních a mateřských školách. O peníze budou moct žádat pomocí zjednodušených formulářů, takzvaných šablon, od středy do 28. dubna příštího roku. Dotace půjdou z nového Operačního programu Jan Amos Komenský, který šablonami naváže na předchozí program Výzkum, vývoj a vzdělávání. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy