Kapradina, nebo radši spirála? Zéland vybere novou vlajku

ČTK Magazín ČTK, Magazín
1. 9. 2015 11:45
Novozélanďané už mají po krk vlajky, která se plete s australskou, a ještě ke všemu obsahuje i tu britskou. V referendu budou vybírat ze čtyř finalistů.
Návrhy novozélandské vlajky.
Návrhy novozélandské vlajky. | Foto: govt.nz

Wellington - Černobílou vlajku měli doposud jen piráti. Brzy už by ji mohl mít i Nový Zéland. Místo lebky by tam mohla být kapradina nebo spirála.

Do finále soutěže o podobu nové novozélandské vlajky postoupily poslední čtyři návrhy. Tři z nich obsahují list kapradiny, která je jedním ze symbolů země. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila novozélandská vláda. Z finálové čtveřice návrhů vyberou novozélandští občané novou vlajku v závazném referendu, které se uskuteční mezi 20. listopadem a 11. prosincem.

Z původních 10 292 návrhů, které Novozélanďané zaslali příslušné porotě, mají šanci získat definitivní souhlas ve všelidovém hlasování hlavně ty, které obsahují list stříbrné kapradiny.

Dva z těchto návrhů pocházejí z pera stejného autora, osmatřicetiletého architekta Kylea Lockwooda. Oba jeho návrhy, které se liší jen odlišnou kombinací barev, obsahují i symbol, který je už na dosavadní vlajce. Je jím Jižní kříž, tedy souhvězdí viditelné z jižní polokoule.

"Myslím, že potřebujeme vlastní identitu. Opravdu nemůžeme mít něco, co se příliš podobá australské vlajce," řekl novozélandskému rozhlasu Lockwood.

Pouze symbol kapradiny, navíc ve strohém černo-bílém provedení, navrhuje další finalista, jednapadesátiletý stevard Alofi Kanter.

Na jednoduché černo-bílé provedení vsadil také sedmatřicetiletý profesionální grafik Andrew Fyfe. Jeho návrh ale jako jediný ze čtveřice nepřináší symbol kapradiny, nýbrž spirály zvané koru. Ta se vyskytuje téměř na všech kresbách původních obyvatel a představuje symbol nového života, růstu, síly a míru.

Vláda vypsala soutěž, protože má pocit, že je třeba zbavit se starého symbolu, v jehož rohu je vlajka Británie. Nový symbol má skoncovat s připomínkou koloniální éry, avšak existuje početná skupina lidí, která si přeje starou vlajku zachovat.

Do soutěže se mohl přihlásit kdokoli. Už v srpnu speciální porota určila užší výběr postupujících 40 návrhů, které ale novozélandský tisk nepřivítal s nadšením. Například The Sydney Morning Herald nadepsal svůj článek titulkem "Nový Zéland má 40 nápadů na novou vlajku a všechny jsou strašné".

 

Právě se děje

před 8 minutami

 Kvůli spornému zákonu o hanobení čínské národní hymny obyvatelé Hongkongu opět protestují v ulicích

Policie na jejich rozehnání použila slzný plyn a ve velkém počtu střeží budovu hongkongského parlamentu, který má dnes normu projednávat, uvedla agentura DPA.

Stovky příslušníků pořádkové policie v očekávání nepokojů vztyčily kolem parlamentu dvoumetrovou bariéru. Demonstranti se však v masovém měřítku nesešli, uvedl hongkongský deník South China Morning Post. Podle něj skupinky demonstrantů ojediněle zastavovaly dopravu a policie proti nim použila slzný plyn. Zatčeno bylo 16 demonstrantů, z nichž tři jsou obviněni, že u sebe měli zápalné láhve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy