Kambodža cvičí elitní krysy. Mají hledat nášlapné miny

ČTK ČTK
20. 6. 2015 8:17
Elitní krysy dokážou kromě objevení nášlapných min rozpoznat tuberkulózu u nemocných.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Phnompenh – Kambodža cvičí elitní jednotku krys dovezených z Afriky, aby dokázaly objevit nášlapné miny a další nevybuchlou munici v zemi, jejíž minulost poznamenaly vleklé válečné konflikty. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Patnáct krys, z nichž některé váží až 1,2 kilogramu, bylo dovezeno z Tanzanie letos v dubnu s pomocí belgické nevládní organizace, která je cvičí, aby dokázaly najít miny.

V posledních letech se objevily zprávy, že krysy úspěšně dokázaly hledat nejen nášlapné miny, ale například také zjišťovat tuberkulózu u nemocných v několika afrických zemích včetně Tanzanie, Mozambiku a Angoly. Kambodžská vláda uvedla, že je ochotná tento program vyzkoušet, ale pokud se krysy neosvědčí, pokračovat v něm nebude.

Jedna z dovezených krys už bohužel uhynula, patrně kvůli změně klimatu. Zbylé hodlají odborníci vyzkoušet v terénu během následujících několika týdnů.

Kambodžu sužovala občanská válka téměř tři desetiletí od 60. let minulého století. Zbídačená země po ní zůstala jednou z nejzaminovanějších a nevybuchlou municí nejzamořenějších zemí na světě. Od roku 1979 si výbuchy min a dalšího válečného materiálu vyžádaly téměř 20 tisíc obětí a dvakrát tolik zraněných.

 

Právě se děje

Další zprávy