Ústa na dálkové ovládání. Vědci vyvinuli otevírací roušku pro bezpečné stravování

Magazín Reuters Magazín, Reuters
20. 5. 2020 18:00
Izraelští výzkumníci přišli během pandemie na inovativní roušku, ve které se strávníci nebudou muset bát nákazy ani v restauraci. Vymysleli totiž pokrývku úst a nosu, která se při jedení otevírá a zavírá. Systém připomíná slavnou japonskou hru Pac-Man. Rouška by se mohla prodávat za maximálně 10 šekelů, v přepočtu zhruba 72 korun.
"Rouška se bude otevírat mechanicky ručním ovladačem nebo automaticky, jakmile se vidlička přiblíží k roušce," říká jeden z autorů patentu. | Video: Reuters

Systém, který představila začátkem týdne laboratoř  Avtipus Patents and Inventions v izraelském městě Or Jehuda nedaleko Tel Avivu, se podobá cyklistické brzdě. Rouška je propojena kabelem s ovladačem, který přídatnou pusu otevírá a zavírá, jakmile se jídlo dostane do úst strávníka.

"Rouška se bude otevírat mechanicky ručním ovladačem nebo automaticky, jakmile se vidlička přiblíží k roušce," popsal prototyp zástupce ředitele laboratoře Asaf Gitelis novinářům. Jakmile člověk vyndá příbor z úst, systém se má automaticky uzavřít a chránit tak člověka před potenciální nákazou v restauraci.

Větší kousky jídla lidé budou moci zhltnout jako Pac-Man ze slavné japonské počítačové hry z 80. let. Omáčky nebo zmrzlina by však podle některých mohly být problematické. 

Jako Pac-Man.
Jako Pac-Man. | Foto: Reuters

"Nemyslím si, že bych s touhle maskou zvládl sníst zmrzlinu, rozpatlal bych ji všude a nechtěl bych to pak nosit," okomentoval vynález 29letý hudebník Ron Silberstein z Tel Avivu.  Některým se však nápad zamlouvá a považují moderní roušku za něco, co musí mít.

Izraelská společnost, která s nápadem přišla, by speciální roušku chtěla začít vyrábět v nejbližších měsících a již si zaregistrovala patent. Podle nich by systém mohl stát mezi třemi a deseti šekely, zhruba 22 až 72 korun.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V bavorských Alpách našli záchranáři mrtvého Čecha

Pátrací oddíly horské služby, policie a hasičů našly dnes dopoledne v bavorských Alpách v okrese Garmisch-Partenkirchen mrtvého 51letého českého horolezce, který byl od neděle nezvěstný. Informovala o tom dnes podle agentury DPA policie. Tělo záchranáři našli mezi vrcholy Klammspitze a Brunnenkopf v nadmořské výšce 1550 metrů.

Policie dostala v noci z neděle na pondělí hlášení, že se český horolezec nevrátil z túry. Na pátrání se kvůli komplikovanému terénu kromě horských záchranářů podílel i hasičský dron a dva policejní vrtulníky. Dohromady se do pátrání zapojilo 23 mužů.

Policie zatím neví, jak horolezec zahynul, a nyní případ vyšetřuje. Muž nebyl k zastižení na telefonu od nedělních 15:45. Svůj osobní automobil nechal zaparkovaný v lokalitě Sägertal.

Další zprávy