Ústa na dálkové ovládání. Vědci vyvinuli otevírací roušku pro bezpečné stravování

Magazín Reuters Magazín, Reuters
20. 5. 2020 18:00
Izraelští výzkumníci přišli během pandemie na inovativní roušku, ve které se strávníci nebudou muset bát nákazy ani v restauraci. Vymysleli totiž pokrývku úst a nosu, která se při jedení otevírá a zavírá. Systém připomíná slavnou japonskou hru Pac-Man. Rouška by se mohla prodávat za maximálně 10 šekelů, v přepočtu zhruba 72 korun.
"Rouška se bude otevírat mechanicky ručním ovladačem nebo automaticky, jakmile se vidlička přiblíží k roušce," říká jeden z autorů patentu. | Video: Reuters

Systém, který představila začátkem týdne laboratoř  Avtipus Patents and Inventions v izraelském městě Or Jehuda nedaleko Tel Avivu, se podobá cyklistické brzdě. Rouška je propojena kabelem s ovladačem, který přídatnou pusu otevírá a zavírá, jakmile se jídlo dostane do úst strávníka.

"Rouška se bude otevírat mechanicky ručním ovladačem nebo automaticky, jakmile se vidlička přiblíží k roušce," popsal prototyp zástupce ředitele laboratoře Asaf Gitelis novinářům. Jakmile člověk vyndá příbor z úst, systém se má automaticky uzavřít a chránit tak člověka před potenciální nákazou v restauraci.

Větší kousky jídla lidé budou moci zhltnout jako Pac-Man ze slavné japonské počítačové hry z 80. let. Omáčky nebo zmrzlina by však podle některých mohly být problematické. 

Jako Pac-Man.
Jako Pac-Man. | Foto: Reuters

"Nemyslím si, že bych s touhle maskou zvládl sníst zmrzlinu, rozpatlal bych ji všude a nechtěl bych to pak nosit," okomentoval vynález 29letý hudebník Ron Silberstein z Tel Avivu.  Některým se však nápad zamlouvá a považují moderní roušku za něco, co musí mít.

Izraelská společnost, která s nápadem přišla, by speciální roušku chtěla začít vyrábět v nejbližších měsících a již si zaregistrovala patent. Podle nich by systém mohl stát mezi třemi a deseti šekely, zhruba 22 až 72 korun.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Norský král Harald V. je v nemocnici, důvod není znám

Norský král Harald V. byl v pátek ráno hospitalizován. Podle agentury AP to oznámil královský palác. Podrobnosti o stavu 83letého panovníka a důvodu jeho přijetí do nemocnice nesdělil. Státnické povinnosti, včetně plánované schůzky s norskou vládou, převzal králův syn, 47letý korunní princ Haakon.

Král má v Norsku převážně reprezentativní úlohu. Harald V. nastoupil na trůn po smrti svého otce krále Olava V. v lednu 1991 a v zemi je velmi oblíbený. V minulosti proslul jako vynikající jachtař a reprezentoval svou zemi i na olympijských hrách.

V posledních letech ale trpí norský král zdravotními problémy. V roce 2003 podstoupil operaci, při níž mu byl úspěšně odstraněn zhoubný nádor na močovém měchýři. V roce 2005 se podrobil operaci srdce. Naposledy byl hospitalizován letos v lednu.

Další zprávy