Ústa na dálkové ovládání. Vědci vyvinuli otevírací roušku pro bezpečné stravování

Magazín Reuters Magazín, Reuters
20. 5. 2020 18:00
Izraelští výzkumníci přišli během pandemie na inovativní roušku, ve které se strávníci nebudou muset bát nákazy ani v restauraci. Vymysleli totiž pokrývku úst a nosu, která se při jedení otevírá a zavírá. Systém připomíná slavnou japonskou hru Pac-Man. Rouška by se mohla prodávat za maximálně 10 šekelů, v přepočtu zhruba 72 korun.
"Rouška se bude otevírat mechanicky ručním ovladačem nebo automaticky, jakmile se vidlička přiblíží k roušce," říká jeden z autorů patentu. | Video: Reuters

Systém, který představila začátkem týdne laboratoř  Avtipus Patents and Inventions v izraelském městě Or Jehuda nedaleko Tel Avivu, se podobá cyklistické brzdě. Rouška je propojena kabelem s ovladačem, který přídatnou pusu otevírá a zavírá, jakmile se jídlo dostane do úst strávníka.

"Rouška se bude otevírat mechanicky ručním ovladačem nebo automaticky, jakmile se vidlička přiblíží k roušce," popsal prototyp zástupce ředitele laboratoře Asaf Gitelis novinářům. Jakmile člověk vyndá příbor z úst, systém se má automaticky uzavřít a chránit tak člověka před potenciální nákazou v restauraci.

Větší kousky jídla lidé budou moci zhltnout jako Pac-Man ze slavné japonské počítačové hry z 80. let. Omáčky nebo zmrzlina by však podle některých mohly být problematické. 

Jako Pac-Man.
Jako Pac-Man. | Foto: Reuters

"Nemyslím si, že bych s touhle maskou zvládl sníst zmrzlinu, rozpatlal bych ji všude a nechtěl bych to pak nosit," okomentoval vynález 29letý hudebník Ron Silberstein z Tel Avivu.  Některým se však nápad zamlouvá a považují moderní roušku za něco, co musí mít.

Izraelská společnost, která s nápadem přišla, by speciální roušku chtěla začít vyrábět v nejbližších měsících a již si zaregistrovala patent. Podle nich by systém mohl stát mezi třemi a deseti šekely, zhruba 22 až 72 korun.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sdruženář Pažout je po skoku na MS devátý, vede Jamamoto

Sdruženář Ondřej Pažout je devátý po skokanské části závodu na středním můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu. Do desetikilometrové běžecké části, která odstartuje v 16:00, vyrazí s odstupem 41 sekund za vedoucím Rjotou Jamamotem z Japonska. Favorizovaný Nor Jarl Magnus Riiber vyběhne za obhajobou titulu na trať z třetího místa a ztrátou 22 sekund na lídra.

Juniorský mistr světa z roku 2018 Pažout skočil 103 metrů a ve dvaadvaceti letech se dlouho vyhříval v křesle pro vedoucího závodníka. V elitní desítce po skoku je na MS jako první Čech od šampionátu v Liberci před 12 lety. Aleš Vodšeďálek tehdy na středním můstku překvapil osmým nejlepším skokem, ale v běhu klesl na 37. místo.

Z dalších českých reprezentantů skočil Tomáš Portyk 94,5 metru a před během je třicátý s dvouminutovou ztrátou. Jan Vytrval zvládl o půl metru méně a do stopy se vydá o dvě místa a sedm sekund za Portykem.

před 22 minutami

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy