První Ježíšek na českém území se narodil v 16. století. Nejvíc jich teď žije v Ostravě a Orlové

pej
21. 12. 2016 8:58
Štědrý nebo zbožný. Přesně takový musel být člověk, který si vysloužil příjmení Ježíšek. Nejvíc jich s takovým jménem žije v Bohumíně, Ostravě a Orlové. A zatímco ve Španělsku se Jesus běžně používá jako křestní jméno, v Česku vždy bylo považováno za posvátné a nehodící se pro obyčejné lidi. Proto se jako vlastní nikdy nepoužívalo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Profimedia.cz

Ježíšek není jen novorozeně v betlémě nebo blonďatý jinoch, jak ho popisují lidové tradice. Zejména na severní Moravě (v Bohumíně, Ostravě a Orlové) nejde zas tak o netypické příjmení. V celém Česku pak žije podle serveru Kde jsme.cz celkem 69 Ježíšků

Jako příjmení se Ježíšek začal používat už na začátku 16. století. Prvním doloženým je Jiřík Ježíšek, který se narodil v roce 1504.

"Některá příjmení podle osob z bible vznikala podle obrazů na domech, například v Ruthově Kronice královské Prahy a obcí sousedních je zachycen dům U Ježíška a jistě byla taková domovní znamení i jinde," vysvětluje možný původ onomatoložka Žaneta Dvořáková.

Možné je i to, že jméno popisovalo vlastnosti svého nositele. Ten mohl být k biblickému Ježíšovi přirovnáván například díky své štědrosti nebo zbožnosti. 

A zatímco například ve Španělsku se běžně Jesús využívá jako křestní jméno, u nás se vždy považovalo za posvátné, které není vhodné pro pojmenování lidí, proto se jako rodné jméno neužívalo.

"Ona i rodná jména Marie a Josef k nám pronikla až v 18. století, v období baroka v souvislosti s Mariánským kultem, do té doby se nedávala ani ta," uzavírá Dvořáková.

Kdybych chtěl se synem koupit kapra, nechtěl bych se pohybovat v zakrváceném prostoru a dívat se na polochcíplý ryby. Kontrola kaprů v kádích má být pečlivější, říká rybář a cestovatel Jakub Vágner. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy