Čárky místo očí a rozplácnutý obličej. Snapchat čelí kritice za "nejrasističtější filtr všech dob"

pv
11. 8. 2016 11:25
Sociální síť Snapchat čelí kritice za rasovou necitlivost. Jeden z filtrů, kterými mohou uživatelé vylepšovat své obrázky, totiž nabízí možnost proměnit obličej do podoby, která podporuje stereotypy o Asiatech. Nejedná se o první kontroverzi, se kterou se společnost kvůli svým filtrům setkala. Již dříve lidem vadila úprava na světový den marihuany, která využila zpěváka Boba Marleyho.
Foto: Repro Twitter.com / Koláž Aktuálně.cz

Mobilní aplikace Snapchat, kterou denně používá 150 milionů lidí, čelí kritice za rasovou necitlivost. Jeden z posledních filtrů, jimiž mohou uživatelé vylepšovat své obrázky, totiž nabízí možnost proměnit obličej do podoby, která podporuje stereotypy o Asiatech.

Lidé tak mají na selfíčkách zplácnutý obličej, místo očí pouze čárky a zvětšené přední zuby. Píše o tom web deníku The Guardian.

Vedení společnosti napsalo ve středu ve svém prohlášení, že filtr inspiroval japonský umělecký styl anime a že jeho platnost již vypršela. Firma zároveň dodala, že "filtry mají být hravé a nikoliv urážlivé".

S velkou kritikou se Snapchat setkal zejména na sociálních sítích Twitter a Facebook, kde ho někteří rozzlobení diskutující označili za "nejrasističtější filtr ze všech". Podle dalších společnost využívá stereotypního zobrazování toho, jak si Asiaty představují bílí lidé.

Nejedná se o první kontroverzi, kterou vyvolaly filtry Snapchatu. Na světový den marihuany 20. dubna společnost nabídla úpravu s jamajským zpěvákem Bobem Marleym. Obličeje uživatelů se tak proměnily na dlouhé gumové tváře s falešnými dredy.

Kritikům tehdy vadilo, že je zpěvák spojován pouze s marihuanou (a jejími účinky) bez uznání jeho uměleckých kvalit, podle dalších zároveň filtr využíval stereotypů o černoších.

 

Právě se děje

Další zprávy