Čárky místo očí a rozplácnutý obličej. Snapchat čelí kritice za "nejrasističtější filtr všech dob"

pv
11. 8. 2016 11:25
Sociální síť Snapchat čelí kritice za rasovou necitlivost. Jeden z filtrů, kterými mohou uživatelé vylepšovat své obrázky, totiž nabízí možnost proměnit obličej do podoby, která podporuje stereotypy o Asiatech. Nejedná se o první kontroverzi, se kterou se společnost kvůli svým filtrům setkala. Již dříve lidem vadila úprava na světový den marihuany, která využila zpěváka Boba Marleyho.
Foto: Repro Twitter.com / Koláž Aktuálně.cz

Mobilní aplikace Snapchat, kterou denně používá 150 milionů lidí, čelí kritice za rasovou necitlivost. Jeden z posledních filtrů, jimiž mohou uživatelé vylepšovat své obrázky, totiž nabízí možnost proměnit obličej do podoby, která podporuje stereotypy o Asiatech.

Lidé tak mají na selfíčkách zplácnutý obličej, místo očí pouze čárky a zvětšené přední zuby. Píše o tom web deníku The Guardian.

Vedení společnosti napsalo ve středu ve svém prohlášení, že filtr inspiroval japonský umělecký styl anime a že jeho platnost již vypršela. Firma zároveň dodala, že "filtry mají být hravé a nikoliv urážlivé".

S velkou kritikou se Snapchat setkal zejména na sociálních sítích Twitter a Facebook, kde ho někteří rozzlobení diskutující označili za "nejrasističtější filtr ze všech". Podle dalších společnost využívá stereotypního zobrazování toho, jak si Asiaty představují bílí lidé.

Nejedná se o první kontroverzi, kterou vyvolaly filtry Snapchatu. Na světový den marihuany 20. dubna společnost nabídla úpravu s jamajským zpěvákem Bobem Marleym. Obličeje uživatelů se tak proměnily na dlouhé gumové tváře s falešnými dredy.

Kritikům tehdy vadilo, že je zpěvák spojován pouze s marihuanou (a jejími účinky) bez uznání jeho uměleckých kvalit, podle dalších zároveň filtr využíval stereotypů o černoších.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy