Tohle je nejstarší žena na světě. Dlouhověkost považuje za boží trest, neprožila jediný šťastný den

Magazín Magazín
18. 5. 2018 12:20
Koku Istambulová pochází z Čečny. Údajně je jí 129 let, což by z ní dělalo nejstarší ženu na světě. Recept na dlouhověkost ale nezná a zároveň ji považuje za boží trest. Kdyby si mohla vybrat, raději by zemřela mnohem dřív.
Koku Istambulova
Koku Istambulova | Foto: Profimedia.cz

Když byl z trůnu sesazen poslední ruský car, bylo jí 27 let. V pětapadesáti se dočkala konce druhé světové války, a když se rozpadl Sovětský svaz, slavila 102 let. 

Koku Istambulová se podle údajů ve svém pase narodila 1. června roku 1889 a podle všeho je tak nejstarší ženou na světě. Pas ale během druhé čečenské války ztratila. O příběhu ženy píše server Daily Mail.

"Hodně lidí se dožívá vysokého věku, většinou jde ale o sportovce a ty, kteří vyznávají zdravý životní styl a především se snaží zůstat v klidu. Za celý svůj život jsem neměla jediný šťastný den. Vždy jsem hlavně tvrdě pracovala," uvedla s tím, že ověřený recept na dlouhověkost nemá. 

Vysoký věk nepovažuje za boží dar, ale právě naopak za trest. Život jí komplikují bolesti kloubů a špatný zrak. V kondici se udržuje hlavně téměř bezmasou stravou a pitím kefíru.

"Ohlédnu-li se za svým ne příliš šťastným životem, přála bych si zemřít mnohem mladší," dodává.

Ve vyprávění vzpomíná na německé tanky, těžká léta v exilu na Sibiři nebo v Kazachstánu, ale i na tvrdou výchovu, kterou jako muslimská dívka zažila. 

Stařenka navíc zůstala na světě zcela sama. Přežila všechny své děti, poslední zemřelo před pěti lety ve 104 letech.

Podle údajů státního důchodového fondu žije v Rusku více než 110 lidí ve věku nad 110 let. Statistiku nejde stoprocentně ověřit kvůli nedostatku písemných záznamů o narození.

Doklady Koku Istambulové se měly podle úředníků ztratit během druhé čečenské války (1999-2009). Oficiálně nejstarší žijící ženou na světě je tedy Japonka Chiyo Miyaková, která se narodila 2. května v roce 1901.

Podívejte se: Nejstarší gymnastce na světě je 91 let. Miluje cvičení na bradlech

Nejstarší gymnastce na světě je 91 let. Miluje cvičení na bradlech | Video: gymmedia2010
 

Právě se děje

před 19 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 53 minutami

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy