Proč Rusko podniklo invazi na Krym? Roboty čeká nový IQ test

Magazín Magazín
14. 8. 2014 14:40
Umělá inteligence musí porozumět obrázkům, videím a pochopit kontext událostí. I těch politických.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Austin (Texas) - Jaké má robot IQ? Existuje opravdu inteligentní umělá inteligence? Dokáže stroj myslet jako člověk? Po celá desetiletí prověřuje odpověď na tyto otázky tzv. Turingův test. Britský matematik Alan Turing ho vymyslel již v roce 1950, ale od té doby se mnohé změnilo, informuje web livescience.com.

Doba natolik pokročila, že současná verze testu je pro moderní roboty nedostatečná a přestává plnit svou funkci. Specialisté na umělou inteligenci nad tím budou bádat v lednu 2015 v texaském Austinu.

Co je Turingův test

Turingův test

Turingův test má za úkol prověřit, do jaké míry se umělá inteligence chová inteligentně. Test nese jméno podle amerického vědce Alana Turinga, který ho představil v roce 1950. Cílem experimentu je přesvědčit alespoň třetinu porotců, že komunikují s člověkem, nikoliv se strojem.

Nový test bude mít na umělou inteligenci podstatně vyšší nároky, zkoušený stroj bude muset obstát v porozumění textům, obrázkům, ale i videím. Po zhlédnutí filmu, seriálu či dokumentu bude odpovídat na kontextové otázky.

"Cílem je aktualizovat Turingův test pro moderní dobu," říká psycholog Gary Marcus, jeden ze spoluorganizátorů lednového workshopu vědců.

Počítač musí mít selský rozum

Že je Turingův test zastaralý, ukázal tento rok ruský konverzační program ruského IT specialisty Vladimíra Veselova, kdy se počítač vydával za třináctiletého chlapce. K úspěšnému absolvování Turingova testu stačilo umělé inteligenci přesvědčit třetinu porotců, což se také nakonec podařilo.

V nové zkoušce budou muset stroje projít komplexními otázkami prověřujícími selský rozum či logické uvažování. Roboti budou sledovat videa z televize či YouTube a následně interpretovat jejich obsah. Vědci jim mohou po promítnutí dokumentu položit i otázku "Proč Rusko podniklo invazi na Krym?".

Přesné podmínky nového testu umělé inteligence jsou zatím ve fázi příprav, odborná veřejnost přijme jednotné usnesení až během lednového workshopu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy