Jako Pegas z řeckých bájí. Francouz překonal kanál La Manche v létajícím voze

ČTK ČTK
14. 6. 2017 15:56
Francouzský pilot ve středu překonal kanál La Manche v létajícím vozidle, vypadajícím jako bugina s padákem pro paragliding.
Projet Pégase
Projet Pégase | Foto: YouTube repro / Vaylon

Bruno Vezzoli odstartoval z opuštěného vojenského letiště u Calais na severozápadě Francie a po necelé hodině přistál nedaleko anglického přístavu Dover.

"Létající vozidlo překonalo La Manche, sen se splnil," napsal regionální server Lavoixdunord o výkonu stroje ze začínající pařížské firmy Vaylon. Stroj o váze 450 kilogramů dojel na místo startu po vlastní ose z Paříže a podobně dojede do Londýna.

"Řekl bych, že největší riziko představovala porucha, stejně jako v případě jiných jednomotorových strojů," řekl letec Bruno Vezzoli agentuře Reuters poté, co překonal vzdálenost 59 kilometrů.

Duchovním otcem létajícího vozítka, pokřtěného Pegasus po okřídleném koni z řeckých bájí, se jeví podnikatel Jérôme Dauffy.

Inspiroval se i francouzským průkopníkem vzduchoplavby Louisem Blériotem, který jako první letec překonal Lamanšský průliv ve stoji těžším než vzduch v roce 1909.

"Automobilový a letecký průmysl se zrodily před sto lety a teprve teď se je snažíme zkombinovat," řekl Dauffy, který si zprvu přál postavit létající vozidlo schopné obletět Zemi během 80 dnů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy