Nejhorší vánoční dárky? Popelnice, lopata, polévka, obří šroub či kapesník ze second handu

ČTK Magazín ČTK, Magazín
Aktualizováno 20. 12. 2015 10:12
Více než 30 miliard Kč vyplýtvají Britové za nechtěné dárky. Čtyři z pěti Britů zažijí zklamání z daru, který se nestrefil do vkusu obdarovaného, vyplynulo z průzkumu veřejného mínění Go Ape. Průzkum také potvrdil, že výběr dárků dělá dotázaným velké problémy. Celkem 55 procent rodičů připustilo, že netuší, co koupit vlastním dětem. Ještě horší situace je v případě jejich životních partnerů. A v čem se dárci míjejí s vkusem obdarovaného? Loni to byly nejčastěji nevhodné domácí spotřebiče, domácí čisticí produkty, obligátní ponožky a dárkové kupony do supermarketu.
Foto: Thinkstock

Londýn - Čtyři z pěti Britů pod stromečkem zažijí nebo budou sami předstírat falešnou radost nad vánočním dárkem, který se tak docela nestrefil do vkusu obdarovaného. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění Go Ape, podle něhož letos Britové vyplýtvají více než 800 milionů liber (téměř 30 miliard Kč) za dárky nechtěné, nedomyšlené a nepřekvapivé.

Letos o Vánocích hodlá podle průzkumu každý obyvatel britských ostrovů za dárky utratit minimálně 100 liber. Asi 12 procent z této částky bude v podstatě vyhozených do vzduchu za nevhodný nebo nechtěný dárek.

Průzkum také potvrdil, že výběr dárků dělá dotázaným velké problémy. Celkem 55 procent rodičů připustilo, že netuší, co koupit vlastním dětem - a ještě horší situace je v případě jejich životních partnerů.

A v čem se dárci míjejí s vkusem obdarovaného? Loni to byly nejčastěji nevhodné domácí spotřebiče (16 procent), domácí čisticí produkty (16 procent), obligátní ponožky (15 procent) a dárkové kupony do supermarketu (pět procent).

A jaké loni byly ty úplně nejhorší vánoční dárky? Nechyběly mezi nimi psí miska, kostka mýdla, plechovka polévky, marmeláda, souprava první pomoci, kapesník ze second handu, lopata, popelnice a botička na kolo automobilu.

Obdobný průzkum proběhl v České republice koncem listopadu 2013 na stránkách Vyplňto.cz. Ukázal, že čeští muži mají největší hrůzu z toho, že pod stromečkem naleznou nějaké živé zvíře (odmítá 58 %),  největší noční můrou Češek pak je, že pod stromečkem najdou  alkohol nebo cigarety (odmítá 69 % žen). Nechtěným dárkem u českých žen i mužů pak jsou i výživové doplňky.

Jak obdarovat jedince, které nesnášíte?

Australský zpravodajský server news.com.au přinesl před letošními Vánocemi seznam těch nejhorších dárků, kterými zaručeně potrestáte obdarovávaného, kterého zrovna nechováte v lásce.

V přehledu doporučují například svíčky s masovou vůní,  které by ovšem třeba milovníky grilování opravdu potěšily. "Vhodné" jsou i barevné, štětinaté kuličky "Bunchems",  připomínající nejvíc ze všeho podobou i funkčností květy bodláku. Jsou propagovány jako kreativní hračka pro děti, ze které se dá postavit prakticky cokoli. Ale hlavně - fantasticky se chytají a zaplétají do vlasů, přesně tak jako bodláky.

Doporučovaným darem pro lidi příliš posedlé svým domácím mazlíčkem je kapsa na zvířecího miláčka - dotyčný si ho tak podrží u těla, a tudíž tak daleko od vás, jak jen to je možné.

Ve společenských kruzích je prý nejunikátnější, nejavantgardnější a nesmyslně nejnákladnější dárek velký, těžký šroub za 325 amerických dolarů (asi 8000 Kč), který bude všude jenom překážet a hodit se bude snad jen v případě, že bude obdarovaný potřebovat, aby měl po ruce tupý předmět. Propaguje se ale jako těžítko, které "dodá industriální nádech každému stolu".

Pro souseda, jenž nezavírá víko od popelnice a zásobuje ulici nepříjemným odérem, pak australský web doporučuje jako vánoční dárek  pružinu na víko popelnice.

Vánoce se blíží a každý stromeček by měl mít hezké ozdoby. Udělejte si doma vánoční atmosféru pohodově a jednoduše. | Video: Lenka Hajdučková
 

Právě se děje

Další zprávy