Izraelská Haifa bojuje s nájezdy divokých prasat, vybírají popelnice a ničí zahrady

ČTK ČTK
17. 4. 2020 14:20
Izraelská Haifa dlouho řeší problém divokých prasat, která si často do města přicházejí pro zbytky a někdy i pro úrodu na zahrady. V době koronaviru, kdy jsou obyvatelé doma a ulice prázdné, se problém ještě znásobil, napsal server Ynet. Radnice jej řeší mnoho let.
Ulicemi izraelské Haify se v době koronaviru procházejí prasata | Video: Aktuálně.cz

Divoká prasata se do města stahují z okolních údolí a často jsou vidět jen několik metrů od domů. Krmí se odpadem z popelnic a jídlem určeným kočkám.

V těchto dnech izraelské sdělovací prostředky zveřejnily fotografii, na níž prasnice převádí přes klidnou silnici dvě mláďata.

Haifská prasata se někdy se zbytky nespokojí, vstupují i na dvorky a poškozují zahrady. Jsou zdokumentovány případy, kdy se proti nim postavili obyvatelé. "Problém je, že divoká prasata ztratila pudový strach z člověka. Zvykla si na ně už i domácí zvířata," sdělil jeden pracovník radnice.

Právnička Avital ben Nunová patří k těm, kdo chtějí věc řešit ohleduplně. Rostoucí počet divokých prasat ve městě v těchto dnech podle ní nesouvisí s koronavirem, ale s jarem, kdy se rodí selata. Zvířata se obvykle pohybují ve skupinách dvou nebo tří dospělých a několika selat.

Ještě před rokem a půl úřady pověřily myslivce, aby populaci prasat zmenšili. Lov ale skončil, když se starostkou stala Einat Kališová-Rotemová. Začaly se používat "humánnější" metody, jak prasatům vstup do města ztížit - brány pro dobytek, oplocování zahrad a dvorů, zamykání popelnic a také odrazování zvířat hlukem, k čemuž se najímají dobrovolníci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 4 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy