Ženy dávají na Twitter fotky kalhotek. Protestují tak proti osvobození násilníka

Magazín Magazín
16. 11. 2018 16:37
Sociální sítě zaplavily fotky dámského spodního prádla. Ženy tímto způsobem protestují proti osvobození 27letého Ira, který znásilnil o deset let mladší dívku. Porota ho před týdnem zprostila viny na základě obhajoby, při které použila právní zástupkyně jako předmět doličný vyzývavé spodní prádlo oběti.
#ThisIsNotConsent
#ThisIsNotConsent | Foto: Twitter RuthCoppinger

"Existují důkazy, které potvrzují, že dívka byla fyzickému kontaktu s obžalovaným nakloněna a otevřena. Stačí se podívat na to, jak byla oblečená a že na sobě měla tanga," přednesla obhajobu právní zástupkyně obžalovaného.

Rozhodnutí poroty a především forma obhajoby vyvolala na Twitteru silnou odezvu. Dívky a ženy z celého světa sdílí s klíčovým slovem #ThisIsNotConsent (Tohle není souhlas) fotky svého spodního prádla.

"Myslela jsem si, že naše společnost se už dávno nenachází v pradávné minulosti, kdy se z obětí znásilnění stávali viníci," uvedla jedna z aktérek protestu Susan Dillonová pro zpravodajskou televizi CNN. Nesouhlasí s tím, že by si dívka mohla za znásilnění sama.

Dillonová se problematice znásilnění věnuje dlouhodobě. Na začátku tohoto roku založila na Twitteru skupinu s cílem poskytnout anonymní zázemí a diskusní prostor obětem sexuálního násilí.

Do protestu na Twitteru se zapojila i sociálnědemokratická politička Ruth Coppingerová, která sdílela fotku kalhotek přímo z prostorů irského parlamentu. V příspěvku rovněž vyzvala všechny svoje fanoušky, aby se připojili k protestům, které v Dublinu organizuje feministické uskupení Rosa.

Nesouhlas s osvobozením 27letého násilníka na sociálních sítích překročil hranice Irska. Zapojily se do něj ženy z celého světa.

"Jsem feministka a zastánkyně lidských práv. Frustruje mě, že se něco takového může stát v 21. století" uvedla jistá Michelle Sullivanová z Kanady.

Další z protestujících, Courtney Petersonová z Anglie, na Twitteru napsala, že rozhodnutí irského soudu pro ni není nijak překvapivé. "Vlastně mě to ani nešokuje. U lidí převládá názor, že dívky si mohou za znásilnění samy. Děsí mě ale představa, že někdo je znásilněn a ještě si pak vyslechne názor, že si za to může sám," uzavřela.

Video: Zažila znásilnění, dnes učí ženy bránit se

Je třeba umět si vymezit vlastní hranice. Jasně říct, co chceme, nebo nechceme. Od dětství jsme vedeny k tomu, abychom byly hodné holčičky | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy