Jaký je život bez internetu? Facebook nahradí vývěska, Wikipedii moudrá paní, Google hospoda

pv
7. 5. 2016 15:00
Unikátní projekt ve veřejném prostoru představil italský umělec známý pod pseudonymem Biancoshock. Ten se snaží ukázat, že činnosti, které dnes mnoho lidí dělá na internetu, jsou v lidech zakořeněné a prováděli je vždy, a to i bez internetu. Místo WhatsAppu se používala telefonní budka, štěbetalo se na lavičce, ne na Twitteru, a novinky ze života nemusel člověk dávat na facebookovou zeď, ale stačila vesnická vývěska. Názvem Web 0.0 projekt naráží na označení, které se vžilo na určování postupného vývoj internetu.
Foto: Koláž Aktuálně.cz / Facebook.com / Biancoshock

Internet je pro mnoho lidí nezbytnou součástí života, denně si kontrolují e-maily, kamarády vídají spíše na Facebooku než při posezení u piva a seznámení hledají na aplikaci Tinder. Umělecký projekt Web 0.0 se snaží ukázat, že podobné lidské interakce, které jsou dnes prováděny na internetu, byly vždy součástí lidského života.

Telefonní budka jako WhatsApp, vesnická vývěska jako Facebook či starší moudrá dáma jako Wikipedia. „Provokativní myšlenkou projektu je snaha ukázat, že tyto virtuální funkce, které jsou většinovou populací považovány za nezbytné ke každodennímu životu, existují i oblastech, kde je složité se k internetu připojit,“ píše se v popisu projektu.

Projekt svým názvem Web 0.0 naráží na různé vývojové fáze internetu, které se s ním pojí. Například Web 2.0 je pojen s obdobím, kdy byl pevný obsah internetových stránek nahrazen prostorem pro sdílení a společnou tvorbu obsahu. Naráží tak na fakt, že „internet“, nebo alespoň jeho principy, zde byly již před samotným internetem

Za projektem stojí italský umělec vystupující pod pseudonymem Biancoshock. Ten vytváří speciální městské projekty, které se pohybují na hraně aktivistických vystoupení a Urban performance. Realizoval již více než 650 různých instalací do ulic osmnácti zemí světa včetně České republiky.

Umělecká instalace Web 0.0 se odehrává v malé italské vesnici Civitacampomarano ležící v provincii Campobasso. Ta má pouhých 400 obyvatel, jejichž valnou většinu tvoří postarší lidé. Pro vesnici, která má silné lidové tradice, je internet takřka neznámý svět. Těžko tu fungují mobily, datové připojení je takřka neexistující.

Proto je pro ně zcela přirozené vyřizovat věci, které jiní dělají na internetu, v reálném životě.

Avast neboli antivirový program je v myšlence projektu brán jako lékárna. Chrání nás totiž stejně jako Avast počítače proti nakažení.

U piva se dozvíte vždy všechno, stejně jako na Googlu.

Pošta se dá vyřizovat i fyzicky, akorát to déle trvá.

Někdo převáží data, jiný zase potřebný materiál.

Někteří lidé sledují i dnes aktuální dění v papírových novinách, ne jen na RSS feedech.

Vše tu neseženete, zato si popovídáte s prodavačkou.

Moudrosti starších lidí se ani Wikipedia nevyrovná.

Lidé se umí seznámit i mimo Tinder, třeba na lavičce v parku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy