Jaký je život bez internetu? Facebook nahradí vývěska, Wikipedii moudrá paní, Google hospoda

pv
7. 5. 2016 15:00
Unikátní projekt ve veřejném prostoru představil italský umělec známý pod pseudonymem Biancoshock. Ten se snaží ukázat, že činnosti, které dnes mnoho lidí dělá na internetu, jsou v lidech zakořeněné a prováděli je vždy, a to i bez internetu. Místo WhatsAppu se používala telefonní budka, štěbetalo se na lavičce, ne na Twitteru, a novinky ze života nemusel člověk dávat na facebookovou zeď, ale stačila vesnická vývěska. Názvem Web 0.0 projekt naráží na označení, které se vžilo na určování postupného vývoj internetu.
Foto: Koláž Aktuálně.cz / Facebook.com / Biancoshock

Internet je pro mnoho lidí nezbytnou součástí života, denně si kontrolují e-maily, kamarády vídají spíše na Facebooku než při posezení u piva a seznámení hledají na aplikaci Tinder. Umělecký projekt Web 0.0 se snaží ukázat, že podobné lidské interakce, které jsou dnes prováděny na internetu, byly vždy součástí lidského života.

Telefonní budka jako WhatsApp, vesnická vývěska jako Facebook či starší moudrá dáma jako Wikipedia. „Provokativní myšlenkou projektu je snaha ukázat, že tyto virtuální funkce, které jsou většinovou populací považovány za nezbytné ke každodennímu životu, existují i oblastech, kde je složité se k internetu připojit,“ píše se v popisu projektu.

Projekt svým názvem Web 0.0 naráží na různé vývojové fáze internetu, které se s ním pojí. Například Web 2.0 je pojen s obdobím, kdy byl pevný obsah internetových stránek nahrazen prostorem pro sdílení a společnou tvorbu obsahu. Naráží tak na fakt, že „internet“, nebo alespoň jeho principy, zde byly již před samotným internetem

Za projektem stojí italský umělec vystupující pod pseudonymem Biancoshock. Ten vytváří speciální městské projekty, které se pohybují na hraně aktivistických vystoupení a Urban performance. Realizoval již více než 650 různých instalací do ulic osmnácti zemí světa včetně České republiky.

Umělecká instalace Web 0.0 se odehrává v malé italské vesnici Civitacampomarano ležící v provincii Campobasso. Ta má pouhých 400 obyvatel, jejichž valnou většinu tvoří postarší lidé. Pro vesnici, která má silné lidové tradice, je internet takřka neznámý svět. Těžko tu fungují mobily, datové připojení je takřka neexistující.

Proto je pro ně zcela přirozené vyřizovat věci, které jiní dělají na internetu, v reálném životě.

Avast neboli antivirový program je v myšlence projektu brán jako lékárna. Chrání nás totiž stejně jako Avast počítače proti nakažení.

U piva se dozvíte vždy všechno, stejně jako na Googlu.

Pošta se dá vyřizovat i fyzicky, akorát to déle trvá.

Někdo převáží data, jiný zase potřebný materiál.

Někteří lidé sledují i dnes aktuální dění v papírových novinách, ne jen na RSS feedech.

Vše tu neseženete, zato si popovídáte s prodavačkou.

Moudrosti starších lidí se ani Wikipedia nevyrovná.

Lidé se umí seznámit i mimo Tinder, třeba na lavičce v parku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy