Jaký je život bez internetu? Facebook nahradí vývěska, Wikipedii moudrá paní, Google hospoda

pv
7. 5. 2016 15:00
Unikátní projekt ve veřejném prostoru představil italský umělec známý pod pseudonymem Biancoshock. Ten se snaží ukázat, že činnosti, které dnes mnoho lidí dělá na internetu, jsou v lidech zakořeněné a prováděli je vždy, a to i bez internetu. Místo WhatsAppu se používala telefonní budka, štěbetalo se na lavičce, ne na Twitteru, a novinky ze života nemusel člověk dávat na facebookovou zeď, ale stačila vesnická vývěska. Názvem Web 0.0 projekt naráží na označení, které se vžilo na určování postupného vývoj internetu.
Foto: Koláž Aktuálně.cz / Facebook.com / Biancoshock

Internet je pro mnoho lidí nezbytnou součástí života, denně si kontrolují e-maily, kamarády vídají spíše na Facebooku než při posezení u piva a seznámení hledají na aplikaci Tinder. Umělecký projekt Web 0.0 se snaží ukázat, že podobné lidské interakce, které jsou dnes prováděny na internetu, byly vždy součástí lidského života.

Telefonní budka jako WhatsApp, vesnická vývěska jako Facebook či starší moudrá dáma jako Wikipedia. „Provokativní myšlenkou projektu je snaha ukázat, že tyto virtuální funkce, které jsou většinovou populací považovány za nezbytné ke každodennímu životu, existují i oblastech, kde je složité se k internetu připojit,“ píše se v popisu projektu.

Projekt svým názvem Web 0.0 naráží na různé vývojové fáze internetu, které se s ním pojí. Například Web 2.0 je pojen s obdobím, kdy byl pevný obsah internetových stránek nahrazen prostorem pro sdílení a společnou tvorbu obsahu. Naráží tak na fakt, že „internet“, nebo alespoň jeho principy, zde byly již před samotným internetem

Za projektem stojí italský umělec vystupující pod pseudonymem Biancoshock. Ten vytváří speciální městské projekty, které se pohybují na hraně aktivistických vystoupení a Urban performance. Realizoval již více než 650 různých instalací do ulic osmnácti zemí světa včetně České republiky.

Umělecká instalace Web 0.0 se odehrává v malé italské vesnici Civitacampomarano ležící v provincii Campobasso. Ta má pouhých 400 obyvatel, jejichž valnou většinu tvoří postarší lidé. Pro vesnici, která má silné lidové tradice, je internet takřka neznámý svět. Těžko tu fungují mobily, datové připojení je takřka neexistující.

Proto je pro ně zcela přirozené vyřizovat věci, které jiní dělají na internetu, v reálném životě.

Avast neboli antivirový program je v myšlence projektu brán jako lékárna. Chrání nás totiž stejně jako Avast počítače proti nakažení.

U piva se dozvíte vždy všechno, stejně jako na Googlu.

Pošta se dá vyřizovat i fyzicky, akorát to déle trvá.

Někdo převáží data, jiný zase potřebný materiál.

Někteří lidé sledují i dnes aktuální dění v papírových novinách, ne jen na RSS feedech.

Vše tu neseženete, zato si popovídáte s prodavačkou.

Moudrosti starších lidí se ani Wikipedia nevyrovná.

Lidé se umí seznámit i mimo Tinder, třeba na lavičce v parku.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

před 46 minutami

Ottawa vyhrála v NHL venku po téměř dvou měsících

Hokejisté Ottawy zvítězili v úterním utkání NHL na ledě Buffala 5:2 a venku si připsali výhru poprvé od 4. prosince. Rozdílový gól dali při vyloučení domácího hráče Michaela Frolíka. Calgary, jehož brankář David Rittich zůstal po vystoupení na Utkání hvězd na střídačce, podlehlo doma St. Louis 4:5 po samostatných nájezdech.

Ottawa vstupovala do utkání s nejhorším využitím přesilových her v této sezoně NHL, ale v Buffalu jí početní výhody vycházely. Z této herní situace se ujala vedení 1:0, 2:1 a ve 49. minutě potrestal faul a hrubost Frolíka za stavu 2:2 Mike Reilly. Kanadský klub, který venku prohrál v předchozích sedmi zápasech, stvrdil výhru dvěma zásahy v závěrečné powerplay. Domácím se deset minut před koncem zranil gólman Linus Ullmark.

Vedení se v Calgary několikrát překlopilo ze strany na stranu. St. Louis dalo rychle první gól utkání, ale v 16. minutě už prohrávalo, protože domácí využili dvě přesilové hry. Obhájce titulu ale kontroval ještě v první třetině dvěma zásahy.

Kanadskému klubu patřilo prostřední dějství a skóre opět otočilo i díky Seanu Monahanovu, který se v zápase trefil dvakrát. Hosté ale v úvodní minutě třetí třetiny vyrovnali a v rozstřelu bylo hotovo už po druhé sérii. Rozhodující nájezd proměnil David Perron.

Další zprávy