Indičtí cukráři upekli nejdelší dort na světě. Vanilkový zákusek měří 6,5 kilometru

ČTK ČTK
16. 1. 2020 8:34
Stovky indických cukrářů a šéfkuchařů se ve středu sešly na festivalu ve státě Kérala na jihu Indie s cílem vytvořit nejdelší dort na světě. Jejich vanilkový zákusek měří 6,5 kilometru a zřejmě tedy více než dvojnásobně překonává dosavadního držitele rekordu, jímž je ovocný dort dlouhý 3,2 kilometru vytvořený čínskými pekaři v roce 2018.
Dort v barvách indické trikolóry
Dort v barvách indické trikolóry | Foto: Shutterstock

Dort vážící 27 tun se rozkládal na tisících stolů, které vycházely z areálu kuchařského festivalu a pokračovaly po přilehlých ulicích města Triššúr. Pracovalo na něm asi 1500 cukrářů a kuchařů s tradičními bílými čepicemi, kteří při výrobě deset centimetrů vysokého i širokého zákusku pokrytého čokoládovým krémem spotřebovali 12 tun cukru a mouky.

Při jejich čtyřhodinovém výkonu je pozoroval početný dav přihlížejících. Podle šéfa asociace pekařů státu Kérala již představitelé Guinnessovy knihy rekordů stanovili, že dort měří 6500 metrů, nyní však ještě musí přesnou délku dezertu definitivně potvrdit.

Středeční výkon indických cukrářů měl podle šéfa místní pekařské asociace "ukázat jejich schopnosti celému světu". "Ujistili jsme se, aby byla hygiena a chuť na nejvyšší úrovni," prohlásil.

Video: Cukrárny potřebují svoje Ano, šéfe. Zákusky se tady míchají z kyblíků a polotovarů, říká Fabešová

Lidé musí změnit svoje smýšlení o cukrárnách, produkty nemůžou stát 20 korun, dorty jsou spojeny s příležitostí, nemělo by se na tom šetřit. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 21 minutami

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém

Izraelská policie v noci na pátek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za údajné porušení izraelského zákazu palestinských politických aktivit ve východní části města. Informovala o tom agentura AP.

Fádí Hadamí byl zatčen v blízkosti svého bydliště na Olivetské hoře. Jeho kancelář zveřejnila video, na němž policie se psy prohledává jeho dům. Podle kanceláře zabavili policisté na místě v přepočtu asi 70 tisíc korun. Podle agentury AP byl Hadamí takto zatčen již počtvrté.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a později tuto část města připojil k západní části. Celý Jeruzalém přitom považuje za své hlavní město, což však odporuje mezinárodnímu právu a předchozím dohodám s Palestinci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy