Indický pár zfalšoval expedici na Mount Everest, úřady manželům zakázaly na 10 let další výstup

ČTK ČTK
30. 8. 2016 15:50
Nepálské horolezecké úřady rozhodly, že indický manželský pár začátkem letošního roku zfalšoval svůj výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest. Učinil tak s pomocí fotografií upravených tak, aby to vypadalo, že byli na vrcholku.
Indický pár zfalšoval výstup na Mount Everest
Indický pár zfalšoval výstup na Mount Everest | Foto: ČTK

Indický manželský pár zfalšoval výstup na Mount Everest, potvrdily nepálské úřady. Tamní vláda proto zrušila horolezecké certifikáty, které byly indickému manželskému páru uděleny, a zakázala jim následujících deset let podniknout v zemi jakýkoli horský výstup.

Manželé, kteří jsou oba policisté z Púny ve státě Maháráštra, tvrdili, že jako první indický pár zdolali vrcholek nejvyšší hory světa.

Tvrzení indického páru zpochybnili další horolezci, nepálské úřady proto zahájily vyšetřování.

Loňská horolezecká sezona v Nepálu byla zrušena po masivním zemětřesení, které mimo dalších rozsáhlých škod spustilo lavinu, jež zasypala základní tábor pod Everestem. Zahynulo 19 lidí, dalších 61 bylo zraněno. V letošním roce během sezony v březnu až květnu horu pokořilo 454 lidí.

Zemětřesení strhlo lavinu v oblasti Mount Everestu. Zprávy hovoří o 18 mrtvých. V základním táboře bylo údajně okolo 1000 horolezců. Je možné, že tam byli i Češi. Nejsou ale mezi mrtvými. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

Další zprávy