Kamera zachytila čmeláky při přelomové činnosti. Studie boří mýty o bezduchém hmyzu

Michaela Lišková Michaela Lišková
3. 11. 2022 10:58
Čmeláci si hrají s míčky jen tak pro radost, zjistila studie. Britští vědci ve výzkumu sledovali čmeláky, kteří využívali neživé předměty ke hře. Chování, které je typické spíše pro savce a ptáky, u hmyzu pozorovali úplně poprvé. Jde tedy o důkaz toho, že mysl čmeláků je mnohem složitější, než se dosud předpokládalo.
Video: Associated Press

Včely a čmeláky si lidé spojují spíše s pracovitostí než s hrou. Tým britských vědců ale vypozoroval, že i čmeláci se rádi baví. "Existuje spousta zvířat, která si hrají jen pro potěšení, ale většina příkladů pochází z řad mláďat savců a ptáků. Tento výzkum je přesvědčivým důkazem toho, že hmyzí mysl je mnohem sofistikovanější, než bychom si mohli představovat. Čmeláci jsou vzdálení od bezduchých, bezcitných tvorů, za které jsou tradičně považováni," uvedl profesor smyslové a behaviorální ekologie na Queen Mary University of London Lars Chittka.

Důkazy vycházejí ze série experimentů, při nichž výzkumníci zjistili, že čmeláci opakovaně kutáleli míčky, když měli tu možnost, přestože k činnosti neměli žádný jiný zjevný podnět. Z výzkumu vyplynulo také to, že mladší čmeláci kutáleli více míčků než starší a dospělí samci kutáleli míčky déle než samičky.

Vědci důkazy získali díky experimentální aréně, kam umístili 45 čmeláků. Ti mohli buď projít volnou cestou a získat pamlsek, nebo jít do míst s dřevěnými kuličkami. Někteří z čmeláků míčky kutáleli jednou, někteří dokonce 117krát. To, že akci opakovali, naznačilo, že je kutálení baví a mají z něj potěšení. V dalších testech se pak 42 čmeláků mělo rozhodnout mezi dvěma barevnými komůrkami, z nichž v jedné se nacházely dřevěné kuličky. Když vědci později kuličky odstranili, čmeláci dali stejně přednost té komůrce, která předtím kuličky obsahovala.

Závěrem tedy odborníci zjistili, že pohybování kuliček nepřispívalo k žádné strategii přežití, získávání potravy, nebo páření. Čmeláci si tak opravdu jen hráli. Důkazy tudíž ukazují, že i hmyz může prožívat pozitivní pocity. Nynější britský výzkum navázal na předchozí experimenty ze stejné univerzity, které ukázaly, že lze čmeláky naučit kutálení míčků k cíli výměnou za sladkou potravu. Aktuální nová zjištění, že si čmeláci dokážou s míčky kutálet jen pro zábavu, vědci publikovali v časopise Animal Behaviour 27. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Tipsport ligu vyhráli Bohemians

Fotbalisté Mladé Boleslavi triumf v Tipsport lize neobhájili. Středočeský prvoligový tým v závěrečném třetím utkání skupiny A jen remizoval s Varnsdorfem 2:2 a po první ztrátě v přípravném turnaji přišel o šanci na celkové prvenství. Tipsport ligu poprvé od roku 2014 vyhráli Bohemians Praha 1905

Bohemians ovládli ligu díky vyššímu počtu vstřelených branek, něž mělo rovněž bodově stoprocentní Brno ve skupině E. Pražané za triumf dostanou odměnu 200 tisíc korun. Celkem 20 účastníků 26. ročníku turnaje bylo rozděleno do pěti čtyřčlenných skupin, celkový vítěz Tipsport ligy vzešel z jedné společné tabulky..

před 1 hodinou

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
Další zprávy