Hra o trůny míří do škol. V USA se vyučuje na vysoké škole

pej
25. 7. 2014 6:00
Populární seriál Hra o trůny a jeho knižní předloha se staly námětem letních vysokoškolských kurzů v USA. Kritici namítají, že dílo plné násilí na akademickou půdu nepatří.
Hra o trůny (Game of Thrones)
Hra o trůny (Game of Thrones) | Foto: Aktuálně.cz

Charlottesville (Virginie) – Profesorka anglického jazyka Lisa Woolfork z vysoké školy ve státě Virginie naplánovala pro studenty letní školy atraktivní program. Během prázdnin budou probírat literární dílo Píseň ledu a ohně, knižní předlohu seriálu Hra o trůny, a zároveň budou sledovat populární seriál v televizi. Podle profesorky si tak studenti vypilují dovednosti důležité při studiu literatury.

"Hra o trůny je populární a zajímavý seriál, který navíc řeší velmi vážné a smysluplné věci. A ty můžeme analyzovat díky literárnímu rozboru," řekla profesorka pro akademické noviny UVA Today.

Fantasy se na hodinách neprobírá

Pedagožka Lisa Woolfork ve vypsání netradičního letního předmětu vidí skvělou příležitost, jak rozšířit běžné studium literatury o žánr fantasy, který se v klasických hodinách vůbec neprobírá.

Vyvrcholením kurzu bude společný projekt studentů, kdy každý z nich vymyslí, jak napsat další kapitolu televizní ságy.

Podívejte se na druhý trailer čtvrté série Hry o trůny.
Podívejte se na druhý trailer čtvrté série Hry o trůny. | Video:

"Všichni z mých studentů mají možnost připojit se nějakým způsobem k tomu, aby seriál dále zůstal kulturním fenoménem," dodala Lisa Woolfork.

Ačkoliv si fantasy sága našla na celém světě miliony příznivců a stala se historicky nejsledovanějším dílem z produkce HBO, může pro někoho být přeci jen překvapivé, že se dílo plné násilí objevilo jako hlavní náplň letních kurzů na akademické půdě.

"Oponenti tvrdí, že seriál si opravdu nezaslouží pozornost, které se mu na akademické půdě dostává," potvrzuje studentka čtvrtého ročníku a jedna z účastnic kurzu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: Domácí
Další zprávy