Hotely přicházejí o miliony. Kradou se ručníky i kančí hlavy

ČTK ČTK
28. 2. 2015 8:00
Hosté tak chtějí získat na památku neobvyklý suvenýr, nebo tím trestají hotel za příliš vysokou cenu. Pak neváhají sáhnout třeba po lednici, brnění či středověkém meči.
Foto: Digiart2001 | jason.kuffer / Foter / CC BY-SA

New York - Hosté si odnášejí dost věcí na to, aby připravili hotely o velké peníze. Konkrétně v případě těch amerických jde podle odhadů Americké hotelové asociace o zhruba 100 milionů dolarů ročně, napsal server Yahoo Travel.

"Každé ráno se ve sprše dívám na šampóny, které jsem nasbíral všude možně," říká hotelový designér Adam Tihany, který svého času radil hotelům, aby na drobné doplňky, které si hosté odnášejí, dávaly své logo a zajistily si tak "měsíce reklamy zdarma".

Ještě před pár lety byli hoteliéři mnohem ochotnější - a dokonce i dychtivější - pochlubit se tím, které předměty jim nejčastěji mizí. Nyní jsou ale mnohem mlčenlivější a už vůbec se jim nechce prozrazovat nějaké pikantérie. Všechny hotely se shodují, že nejčastěji mizí ručníky následované polštáři, bateriemi z dálkových ovladačů, žárovkami z lampiček a koupacími plášti.

O krok výš nad mizejícími šampóny jsou věci, které se ztrácejí z podnosů pokojové služby - například malé vázičky nebo mističky na máslo. Jejich ztrátu hotelové managementy sledují, aby věděly, jaké procento si mají připočítat k pokojové službě.

Pokud si host odnese polštář, zhruba v polovině hotelů mu to neprojde jen tak; dostane dopis s účtenkou a poznámkou: "Doufáme, že vám náš polštář vyhovuje." A hotel si tento případ poznamená do své složky o hostu; pokud by se vrátil, může počítat s tím, že dostane internetovou adresu stránky, kde si může hotelové vybavení zakoupit. A na pomoc přicházejí i nové technologie - některé hotely už si do hotelového prádla a polštářů nechávají zabudovat vystopovatelné mikročipy.

Existují i zloději, pro které jsou šampony a ručníky pod úrovní a zaměřují se na mnohem nákladnější položky. Mezi nejkurióznější ukradené předměty patří umělecké dílo Andyho Warhola v hodnotě 300 tisíc dolarů, které zmizelo z hotelu v Hongkongu. Dále je to tři a půl metru dlouhý model letounu Concorde, brnění nebo velké piano. To údajně odvezli tři lidé převlečení za řemeslníky, kteří přišli s vozíkem do hotelové haly a nástroj odstěhovali.

Jeden z hostů berlínského hotelu zase odmontoval sprchovou hlavici, hydromasážní jednotku, kohoutky, záchodové prkénko a umyvadlo. Před zlodějem se ale podařila uchránit vycpaná kančí hlava, kterou se pokusil odnést host z britského Hotelu du Vin v Birminghamu. Zaměstnanci ho načapali, přesto ale o hlavu nepřišel - přátelé mu ji koupili jako svatební dar.

V bezpečí před nenechavci není ani lednice s minibarem. Spousta hostů ji vyprázdní, ale jeden návštěvník hotelu v Dubaji vyndal ven lahvičky a vzal si rovnou celou lednici a přibral k ní i pohovku.

V hotelu Four Seasons v Beverly Hills zase přišli o mramorový krb, není ale známo, jestli zmizel úplně celý, a zda ho má na svědomí jen jeden host. Hotely si také připsaly na seznam ztracených věcí i středověký meč nebo psího mazlíčka patřícího majiteli hotelu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy