New York – Lucy Knopsová a Julia Plevinová jsou kamarádky z postgraduálního studia umění, kde si společně uvědomily, že hmyz je budoucností gastronomie, a vrhly se do podnikání.
Odpor západního světa k hmyzím pokrmům se snaží zvrátit koktejlovými nápoji, které obohacují o hmyz a bylinky. Doufají, že se jim postupně podaří zařadit hmyz do jídelníčku běžných lidí. Informoval o tom server Mashable.
"Dvě miliardy lidí na celém světě se již hmyzem živí. Rádi bychom, aby se pojídání hmyzu například v New Yorku stalo součástí naší kultury – lidé jsou ochotnější zkoušet nové věci, například když jsou v koktejlu," vysvětluje Plevinová, proč se rozhodly vsadit právě na tento druh nápoje.
Posted by Critter Bitters on 19. říjen 2015
Mladé Američanky vyzdvihují také vlastnosti hmyzu, který je bohatý na bílkoviny a dobrý na trávení. Plusem je také nenáročnost chovu, protože hmyz oproti hospodářským zvířatům vyžaduje jen nepatrné množství půdy, vody a krmiva. Je také skvělým zdrojem energie.
Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) spadající pod OSN uvedla, že poživatelný hmyz, například kobylky a mravenci, je zatím poměrně málo využívaným zdrojem potravy. Má přitom vysoký obsah proteinů i minerálů a jeho větší využití by mohlo zmírnit znečišťování životního prostředí.
Our friend Adam Clark Estes calls this one The Chimney Tops after one of his favorite places in the Smoky Mountains....
Posted by Critter Bitters on 23. říjen 2015
Hmyz je podle FAO mimořádně efektivní při přeměně krmiva v poživatelné potraviny. Ke vzniku jednoho kilogramu hmyzího masa jsou v průměru zapotřebí jen dva kilogramy krmiva, zatímco dobytek potřebuje k vytvoření jednoho kilogramu masa krmiva osm kilogramů. Většina hmyzu navíc vylučuje méně skleníkových plynů než dobytek, potřebuje méně prostoru a vody a může se živit odpadem.
Koktejly z neupravených a pražených cvrčků si zatím můžou vychutnat pouze ti, kteří Lucy a Julii přispěli na crowdfundingovém portále. Podnikatelky žádají celkově o 21 tisíc dolarů (v přepočtu asi půl milionu korun).