Francouz se zavřel na týden do kamene. Pokud to přežije, chystá se vysedět tucet vajec

ČTK ČTK
23. 2. 2017 10:36
Poněkud bizarní způsob cesty do svého nitra si zvolil francouzský performer Abraham Poincheval. Na týden se nechal zavřít do obřího kamene v pařížské galerii Palais de Tokyo.
Abraham Poincheval při začátku performance.
Abraham Poincheval při začátku performance. | Foto: ČTK

Najít odpovědi na základní životní otázky hodlá francouzský umělec Abraham Poincheval, který si k tomuto účelu vybral velmi nezvyklé prostředí. Ve středu se na týden nechal zavřít do obřího kamene, kde má vytesán prostor pouze pro svou sedící postavu a základní zásoby.

Kus vápence rozdělený na dvě poloviny, v jehož vnitřku je vyhloubena díra pouze mírně přesahujíc jeho tělesné rozměry, se nachází v pařížské moderní galerii Palais de Tokyo. "Beru to jako cestu do nitra, abych zjistil, o čem tenhle svět je," řekl agentuře AFP čtyřiačtyřicetiletý výstřední performer. 

Pokud ve zdraví vyjde ven, chystá se vysedět tucet vajec. 

Podobně bizarní projekty nejsou tomuto Francouzovi cizí. Dokázal například strávit dva týdny v břiše vycpaného medvěda, přeplout řeku v obří zašpuntované lahvi nebo pěšky přejít Francii přímo bez uhýbání.

Pokud zvládne kámen, pomůže na svět kuřatům

Uvnitř dvanácti tunového kamene má k dispozici otvor pro přísun kyslíku a rovněž prostory, kde má uskladněno sušené maso či tekutiny. Na otázky novinářů, jak bude řešit toaletu, prý odpovídat nechtěl.

Ve fyzicky i duševně náročných aktivitách nehodlá polevit ani poté, co bude z nitra vápence vyproštěn.

Po týdnu samoty si naplánoval přibližně čtyřtýdenní pobyt ve společnosti 12 slepičích vajec, z nichž chce pomoci na svět kuřatům. Sedět na nich prý bude 24 hodin denně vyjma půlhodinové přestávky.

Jeho strava má v té době být bohatá na zázvor, který rozšiřuje cévy, což zvyšuje tělesnou teplotu a šanci na vylíhnutí kuřat. Ta, která se skutečně dostanou na svět, budou poté žít s umělcovými rodiči.

 

Právě se děje

Další zprávy