Francouz navrhl zničení pařížské baziliky Sacré-Cœur, jeho vtip vyhrál občanské hlasování

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 3. 2017 22:11
V rámci předkládání občanských projektů navrhl Pařížan zboření baziliky Sacré-Coeur na Montmartru. Jeho vtip získal největší podporu. Do dalšího kola však nepostoupí, protože Paříž baziliku nevlastní, vysvětlila náměstkyně starosty.
Bazilika Sacré-Coeur v Paříži.
Bazilika Sacré-Coeur v Paříži. | Foto: ČTK

Překvapivý úspěch měl na internetu návrh obyvatele osmého pařížského obvodu na stržení baziliky Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Sacré-Coeur), který se objevil na webu s participativním rozpočtem města Paříže.

Ačkoliv byl myšlen v žertu, získal největší podporu z 2448 předložených občanských projektů, napsal francouzský deník Le Figaro.

Na Twitteru se objevily rozhořčené příspěvky, že navrhovat  zbourání této ikonické pařížské stavby je nehorázné. 

Náměstkyně: O projektu se hlasovat nebude, Paříž baziliku nevlastní

Anonymní Pařížan ve svém návrhu tvrdí, že bazilika "uráží památku obětí Pařížské komuny", krvavě potlačené radikálně socialistické a revoluční vlády Paříže v roce 1871.

Výstavba baziliky, jejíž základní kámen byl položen v roce 1875 a která je nyní druhou nejnavštěvovanější církevní památkou v zemi, měla představovat pokání za činy, které se během Pařížské komuny udály.

Některé tweety radí, jak Sacré-Coeur zničit.

Náměstkyně pařížského starosty Pauline Véronová však řekla stanici France Info, že projekt nebude moci být přijat k zářijovému hlasování, neboť město není vlastníkem baziliky. Památka na vrcholku kopce Montmartre patří pařížskému arcibiskupství, zdůraznila Véronová.

Nepochopený vtip

Autor iniciativy, vystupující pod jménem jedné z postav Pařížské komuny Nathalie Lemelové, uvedl, že svůj návrh myslel žertem a jeho cílem bylo poukázat na limity přímé demokracie.

Odezva, s jakou se návrh setkal, ale podle Le Figaro dokazuje, že staré ideologické půtky kolem stavby s kontroverzní historií stále neutichly. Památka je předmětem debat už od roku 1875. Sporný byl kupříkladu už výběr pozemku.

Právě na místě, kde dnes chrám stojí, začalo povstání komunardů, o dva měsíce později krvavě potlačené. Bazilika, která je současně náboženskou i politickou stavbou, měla být ztělesněním konzervativního morálního pořádku III. republiky. Někteří levicoví aktivisté ji ale podle Le Figaro stálo považují za symbol represe státu vůči lidu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy