Další spor o opičí selfie. Zoufalý fotograf se chce soudit

jaz
16. 12. 2014 8:05
"Autor" slavné opičí selfie chce znovu řešit u soudu neoprávněné užití své fotografie.
Foto: David Slater / Wiki Commons

Coleford (Velká Británie) – Britský fotograf David Slater před čtvrt rokem prohrál spor s nadací Wikimedia, která na své stránky umístila "jeho" fotografii opice. Nyní se pustil do boje se serverem Public Knowledge.

David odjel před třemi lety fotografovat do indonéského národního parku severně od ostrova Sulawesi, kde narazil na skupinku makaků. Své fotografické vybavení nechal ležet opodál. V nestřeženou chvíli se jeho fotoaparátu zmocnila samička makaka, která na sebe namířila objektiv a neustále mačkala spoušť.

Vnikla tak originální opičí selfie, která obletěla svět. Místo honoráře čekala Davida Slatera jen soudní tahanice o autorská práva.

"Váš web porušuje férové užívání a poškozuje koncept veřejného užití. Obrázek je volně k použití, pokud se žijící autor vzdal dobrovolně práv. Jakákoli debata ohledně role přírody musí být vedena před soudem. Obrázek může být kvalifikován jako veřejně k užití až po rozsudku," napsal fotograf v dopise serveru Public Knowledge poskytující informace a fotografie na stejném principu jako společnost Wikimedia.

S tvrzením zoufalého fotografa, který za fotku nedostává zaplaceno, přestože ho cesta do Indonésie i vybavení stály tisíce liber, nesouhlasí Serwin Siy, zástupce serveru Public Knowledge. Ten tvrdí, že není možné, aby se každý případ užití fotografie projednával u soudu.

Autorem je opice bez práv

V roce 2011, kdy opice pořídila selfie na Slaterův fotoaparát, vzala fotografovi jakákoli autorská práva na danou fotografii, alespoň ve Velké Británii a Americe. Americký úřad pro autorská práva dokonce s ohledem na spor vydal sborník pokynů, které objasňují, kdo může vlastnit autorská práva.

V tomto případě je autorem sama opice a měla by tedy být majitelkou práv, ovšem podle zákona nemohou být vlastníci práv zvířata, rostliny, dokonce ani nadpřirozené bytosti. A protože není nikdo majitelem, fotograf si tak nemůže nárokovat honoráře za zveřejňování opičí selfie.

"Být fotografem je drahá profese. Vzali nám naše živobytí," řekl Slater The Telegraph o neúspěšné bitvě. Server Public Knowledge totiž nehodlá fotografii makaka stáhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy