Svět propadl nahé józe, zacvičit si ji můžete i v Česku

pej
16. 4. 2014 10:30
Nahou jógu praktikovali lidé již před tisícovkami let, cvičí se i v České republice.
Jak se cvičí "Nahá jóga" v New Yorku?
Jak se cvičí "Nahá jóga" v New Yorku? | Foto: Reuters

New York/Praha – Monika Werner a Joschi Shwarz pocházejí z Německa a před devíti lety založili v newyorské čtvrti Chelsea studio Bold and Naked. Kurzy nahé jógy začali nabízet před dvěma roky. 

Ze začátku o ně projevili zájem především muži, až později se staly oblíbenými i mezi ženami. Před pár měsíci zavedli rovněž smíšené hodiny. Zájem o nahou relaxaci je podle jejich slov obrovský.

Joschi vystudoval medicínu a jeho dvacetiletou kariéru instruktora zdobí skvělé reference. Jeho kurzy navštěvovaly i hollywoodské hvězdy Tyra Banks či Emma Stone. "Čím více se cítíte spokojení se svým nahým já, tím více budete spokojení se svým oblečeným já," vysvětluje Joschi podstatu své práce. 

Nahá jóga v Česku

Cvičení založeném na stejné filosofii, tedy na oslavě těla v jeho nejintimnějších formách se mohou zájemci zúčastnit už i v České republice. Brněnské studio Nahé jógy například slibuje, že "nazí zapomenete na všechny problémy, všechny starosti zmizí spolu s oblečením a zůstane jen tělo, duše a pocit blaženosti!" Za hodinovou lekci si účtuje 80 korun.

Nahá jóga vznikla v 8. století př.n.l., kdy ji praktikovali nága-sádhuové. Nahota byla pro tuto skupinu symbolem odmítnutí nejenom všeho materiálního, ale i emocí a tužeb.

Z obnažené relaxaci se pomalu stává módní trend, který propagují i dámy světového šoubyznysu. Praktikuje ji například Gwyneth Paltrow nebo Halle Berry.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

před 1 hodinou

Účastníci pochodu hrdosti Pride v brazilském Riu kritizovali homofobní výroky prezidenta Bolsonara i starosty města

Desetitisíce lidí se i přes deštivé počasí v neděli sešly v brazilském Riu de Janeiro na tradičním pochodu sexuálních menšin LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Mnozí z účastníků nesli transparenty kritizující brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara či starostu Ria Marcela Crivellu, kteří v minulosti prosluli homofobními výroky.

Letošní 24. ročník takzvaného pochodu hrdosti v Riu de Janeiro se nesl ve znamení témat demokracie, svoboda a lidská práva. Účastníci připomínali i 40. výročí vzniku hnutí LGBT v Brazílii a také padesát let od takzvaných stonewallských nepokojů v New Yorku. Právě ty byly podle mnohých v Americe zlomem v boji za emancipaci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy