Hrad krvelačného Drákuly je na prodej. Stojí přes miliardu

jaz
13. 5. 2014 12:05
Slavný středověký hrad, který proslavil román irského spisovatele, nabídl jeho majitel k prodeji. Cena ale nebyla zatím pevně stanovena.
hrad Bran
hrad Bran | Foto: bran-castle.com

Brašov – Jednu z nejslavnějších historických památek Rumunska, hrad Bran, lze najít v katalogu tamní realitní kanceláře.

Potomek britské královny Viktorie se kvůli svému vysokému věku totiž rozhodl pevnost prodat.

Hrad se proslavil díky knize Brama Stokera Drákula, jejíž příběh je zasazen do prostředí Transylvánie, kde tamní obyvatele terorizuje krvelačný hrabě.

Tato postava ale nikdy neexistovala a mnozí se domnívají, že předlohou mohl být kníže Vlado Tepes zvaný Napichovač. Ten byl v 15. století známý svou krutostí k nepřátelům, které popravoval napichováním na kůl. Nikdy však na hradě nežil.

Bran byl vybudován začátkem 14. století nedaleko obce Brašov jako tvrz, která majitele dokázala ochránit před invazí Turků. V roce 1920 byl darován rumunské královně Marii, která ho přenechala dceři Ileaně. V roce 1947 byl hrad zabaven komunisty a přestavěn na muzeum.

Až v roce 2006 byl navrácen vnukovi Marie, arcivévodovi Dominikovi, který se ale dnes už o pevnost nemůže starat.

"Pokud někdo přijde s rozumnou nabídkou, podíváme se na to, kdo jsou a co navrhují, a budeme o tom vážně uvažovat," řekl Mark Maeyer z realitní agentury deníku Daily Telegraph.

Možnou cenu objektu a přilehlých pozemků zatím nikdo nezná, údajně měl být ale nabídnut rumunské vládě za odkupní cenu 80 milionů dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy