Festival pojídání psů vyvolal odpor na sociálních sítích. Aktivisté osvobodili tisíce zvířat

pv
22. 6. 2016 14:04
Čínský festival pojídání psího masa se setkal s velkou vlnou kritiky nejen na sociálních sítích, ale i přímo na místě konání. Mnoho aktivistů začalo skupovat živá zvířata a odvážet je do bezpečí, například Američan Marc Ching pak ještě před začátkem festivalu osvobodil zhruba tisícovku zvířat ze šesti psích jatek.
Foto: Reuters

V úterý začal kontroverzní festival pojídání psího masa v čínské provincii Jü-lin a na sociálních sítích strhl velkou vlnu nevole. Miliony lidí podepsaly petici za jeho zrušení, další včetně mnoha celebrit festival otevřeně kritizují.

V emotivním videu, které zveřejnila americká nezisková organizace Animal Hope and Wellness Foundation se proti týrání, zabíjení a pojídání psů vymezují například Matt Damon, Pamela Anderson nebo Joaquin Phoenix.

Za jeho zrušení volá i dlouholetý ochránce zvířecích práv Ricky Gervais nebo autor populárních televizních soutěží Simon Cowell.

Kromě snahy o zrušení festivalu a jeho kritiky na sociálních sítích se mnoho lidí pokouší i o záchranu zvířat přímo v Číně. Marku Chingovi, americkému aktivistovi a zakladateli organizace Animal Hope and Wellness Foundation, se podařilo osvobodit zhruba tisícovku psů ze šesti psích jatek, jak píše na facebookovém profilu organizace.

Do Číny dorazil několik dní před jeho začátkem a pokusil se navštívit místa, kde dochází k týrání. Práci mu však dle jeho slov od začátku ztěžovala místní policie.

"Sleduje nás 15 agentů v přestrojení. Jejich hlavním úkolem je, abychom se nedostali na psí jatka. Bojí se, že odhalíme podmínky takovýchto míst a způsob, jakým se tady chovají ke psům," napsal na Facebooku.

Není však jediný, kdo se snaží přímo na místě pomoct trpícím zvířatům. Nezisková organizace Human Society International skupuje zvířata v klecích, která jsou připravena na porážku.

Očekává se, že se na festivalu sní zhruba 10 tisíc psů, mnoho z nich však lidé skoupili. "Přijeli jsme místním říct, že jsou psi naši přátelé," popsal televizi CBS aktivista Yang Yuhua. "Neměli by takto zvířata mučit a vraždit. Pes je nejvěrnější přítel člověka, jak můžeme jíst naše přátele?" dodal.

I proto se s dalšími aktivisty dostal do střetu s místními lidmi. Psí maso je pro mnoho Číňanů delikátní pochoutka a snahy o zrušení festivalu jsou jim proti srsti. Aktivisté pak podle nich narušují tradici. "Je mnoho lidí, kteří mají psí maso rádi. Je to náš zvyk, kterého se nechceme vzdát," řekl jeden ze stánkových prodejců deníku Independent.

Foto: Reuters

Tamní vláda před pořádáním festivalu zakázala prodej psího masa v restauracích, lidé se tak na rozdíl od předchozích let mohou užít pochoutky pouze ve stáncích na ulici.

Pojídání psího masa má v Číně více než 500 let starou tradici. Festival, který se na ni odvolává, měl však první ročník v roce 2009.

Podívejte se na video, ve kterém světové celebrity brojí proti čínskému festivalu | Video:
 

Právě se děje

před 26 minutami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy