Chování fanoušků heavy metalu připomíná rituály papuánských kmenů, tvrdí antropoložka

Magazín Magazín
24. 9. 2018 10:21
Komunikace a chování heavymetalových fanoušků odráží rituály papuánských kmenů, které se během 40 tisíc let téměř nezměnily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Může mít fanoušek skupiny Black Sabbath něco společného se členem odlehlého kmene v Papui-Nové Guineji? Podle anglické antropoložky Lindsay Bishopové z londýnské University College rozhodně ano, píše britský deník The Telegraph.

Bishopová strávila více než deset let studiem chování a komunikace fanoušků heavymetalové hudební scény ve Velké Británii, USA a evropských státech a zjistila, že využívají podobný styl komunikace jako papuánské kmeny.

Poukázala zejména na "rituály", které fanoušci heavy metalu dodržují. Ať už se jedná o specifika takzvaného moshingu (divoký tanec na koncertech, při kterém do sebe lidi vráží a nechávají s sebou házet, pozn. red.), dědění hudebního vkusu z generace na generaci, vyměňování a sbírání předmětů na koncertech, nebo o očistný účinek agresivně znějící hudby.

Bishopová tvrdí, že tyto znaky odrážejí rituály papuánských kmenů, které se během 40 tisíc let téměř nezměnily. "Ukázalo se, že tahle naprosto rozdílná kultura moshingu, heavymetalové muziky a rituálů souvisí s klanovým soužitím domorodců v deštném pralese na Papui-Nové Guineji," vysvětlila britská antropoložka.

Heavymetalová komunita podle ní již dávno není jenom záležitostí "naštvaných bílých mužů", ale je daleko inkluzivnější. Třetinu fanoušků podle Bishopové tvoří ženy a najde se mezi nimi i spousta starších lidí.

Antropoložka přišla také na to, že ačkoliv se moshing jeví jako nekontrolované agresivní chování, ve skutečnosti se jedná o strukturovaný tanec. Pokud při něm někdo upadne, ostatní fanoušci jsou připraveni pomoct.

Bishopová při svém výzkumu hovořila a zaznamenávala chování stovek fanoušků rozličných hudebních skupin. Sama je přitom fanynkou metalu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy