Chování fanoušků heavy metalu připomíná rituály papuánských kmenů, tvrdí antropoložka

Magazín Magazín
24. 9. 2018 10:21
Komunikace a chování heavymetalových fanoušků odráží rituály papuánských kmenů, které se během 40 tisíc let téměř nezměnily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Může mít fanoušek skupiny Black Sabbath něco společného se členem odlehlého kmene v Papui-Nové Guineji? Podle anglické antropoložky Lindsay Bishopové z londýnské University College rozhodně ano, píše britský deník The Telegraph.

Bishopová strávila více než deset let studiem chování a komunikace fanoušků heavymetalové hudební scény ve Velké Británii, USA a evropských státech a zjistila, že využívají podobný styl komunikace jako papuánské kmeny.

Poukázala zejména na "rituály", které fanoušci heavy metalu dodržují. Ať už se jedná o specifika takzvaného moshingu (divoký tanec na koncertech, při kterém do sebe lidi vráží a nechávají s sebou házet, pozn. red.), dědění hudebního vkusu z generace na generaci, vyměňování a sbírání předmětů na koncertech, nebo o očistný účinek agresivně znějící hudby.

Bishopová tvrdí, že tyto znaky odrážejí rituály papuánských kmenů, které se během 40 tisíc let téměř nezměnily. "Ukázalo se, že tahle naprosto rozdílná kultura moshingu, heavymetalové muziky a rituálů souvisí s klanovým soužitím domorodců v deštném pralese na Papui-Nové Guineji," vysvětlila britská antropoložka.

Heavymetalová komunita podle ní již dávno není jenom záležitostí "naštvaných bílých mužů", ale je daleko inkluzivnější. Třetinu fanoušků podle Bishopové tvoří ženy a najde se mezi nimi i spousta starších lidí.

Antropoložka přišla také na to, že ačkoliv se moshing jeví jako nekontrolované agresivní chování, ve skutečnosti se jedná o strukturovaný tanec. Pokud při něm někdo upadne, ostatní fanoušci jsou připraveni pomoct.

Bishopová při svém výzkumu hovořila a zaznamenávala chování stovek fanoušků rozličných hudebních skupin. Sama je přitom fanynkou metalu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy