Fanoušci Harryho Pottera se naučí kouzlit na zámku v Polsku

jaz
12. 5. 2015 7:44
Polská organizace pořádá několikadenní výuku čar a kouzel ve stylu filmových Bradavic pro dospělé.
Foto: indiegogo.com

Leśna (Polsko) – Univerzita kouzel na polském zámku Czocha nedaleko českých hranic otevře své brány letos v listopadu. Fanoušci oblíbené ságy o Harrym Potterovi se tak budou moct alespoň na čtyři dny stát čarodějnými učni, obléknout se do hábitů a užít si s ostatními stejně naladěnými spolužáky dovolenou snů.

Projekt, na který v posledních měsících přispívali lidé přes crowdfundingový portál Indiegogo.com, pořádají nadšenci z Polska a Dánska. Společně už v loňském roce úspěšně zorganizovali dva turnusy, které byly vyprodané během chvíle.

Stejné je to i s letošními termíny kouzelnické školy, která se bude tentokrát konat během tří prodloužených víkendů v listopadu. Kolem 130 studentů bude jíst i spát na zámku, chodit pravidelně na vyučování magie, podnikat společné hry a na konec pobytu je plánovaný slavnostní ples.

Pro dokreslení atmosféry se účastníci mohou těšit nejen na kouzelnické triky, ale i nadpřirozené bytosti. Studenti se stejně jako ve slavných Bradavicích rozdělí do několika kolejí, které budou během svého pobytu reprezentovat.

V plánu je i vlastní hrad

Akce se sice ponese v duchu Harryho Pottera, organizátoři se na svých stránkách důrazně ohrazují proti jakémukoli přirovnávání k příběhu od britské autorky J. K. Rowling, která jim stejně jako filmové studio Warner Bros. nedala k zaštítění se slavným čarodějem svolení.

Organizátoři se pro uspořádání akce pokoušeli vybrat alespoň 50 tisíc dolarů, aby se naplánované listopadové turnusy mohly uskutečnit. Nakonec jim během dvou měsíců fanoušci věnovali 163 tisíc dolarů (v přepočtu přes čtyři miliony korun).

Díky vybrané částce jsou schopni zafinancovat všechny tři turnusy, v plánu bylo ovšem vybrat o mnohem více. Na stránkách crowdfundingového portálu totiž uvedli, že si díky zájmu fanoušků hodlají koupit vlastní hrad či zámek, kde by se tyto akce mohly konat pravidelně. Nejlevnější objekt ale stojí 250 tisíc dolarů. Na koupi samotného zámku Czocha by pak potřebovali vybrat až jeden milion dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy