Fanoušci Harryho Pottera se naučí kouzlit na zámku v Polsku

jaz
12. 5. 2015 7:44
Polská organizace pořádá několikadenní výuku čar a kouzel ve stylu filmových Bradavic pro dospělé.
Foto: indiegogo.com

Leśna (Polsko) – Univerzita kouzel na polském zámku Czocha nedaleko českých hranic otevře své brány letos v listopadu. Fanoušci oblíbené ságy o Harrym Potterovi se tak budou moct alespoň na čtyři dny stát čarodějnými učni, obléknout se do hábitů a užít si s ostatními stejně naladěnými spolužáky dovolenou snů.

Projekt, na který v posledních měsících přispívali lidé přes crowdfundingový portál Indiegogo.com, pořádají nadšenci z Polska a Dánska. Společně už v loňském roce úspěšně zorganizovali dva turnusy, které byly vyprodané během chvíle.

Stejné je to i s letošními termíny kouzelnické školy, která se bude tentokrát konat během tří prodloužených víkendů v listopadu. Kolem 130 studentů bude jíst i spát na zámku, chodit pravidelně na vyučování magie, podnikat společné hry a na konec pobytu je plánovaný slavnostní ples.

Pro dokreslení atmosféry se účastníci mohou těšit nejen na kouzelnické triky, ale i nadpřirozené bytosti. Studenti se stejně jako ve slavných Bradavicích rozdělí do několika kolejí, které budou během svého pobytu reprezentovat.

V plánu je i vlastní hrad

Akce se sice ponese v duchu Harryho Pottera, organizátoři se na svých stránkách důrazně ohrazují proti jakémukoli přirovnávání k příběhu od britské autorky J. K. Rowling, která jim stejně jako filmové studio Warner Bros. nedala k zaštítění se slavným čarodějem svolení.

Organizátoři se pro uspořádání akce pokoušeli vybrat alespoň 50 tisíc dolarů, aby se naplánované listopadové turnusy mohly uskutečnit. Nakonec jim během dvou měsíců fanoušci věnovali 163 tisíc dolarů (v přepočtu přes čtyři miliony korun).

Díky vybrané částce jsou schopni zafinancovat všechny tři turnusy, v plánu bylo ovšem vybrat o mnohem více. Na stránkách crowdfundingového portálu totiž uvedli, že si díky zájmu fanoušků hodlají koupit vlastní hrad či zámek, kde by se tyto akce mohly konat pravidelně. Nejlevnější objekt ale stojí 250 tisíc dolarů. Na koupi samotného zámku Czocha by pak potřebovali vybrat až jeden milion dolarů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy