Facebook bude do roku 2098 virtuálním hřbitovem. Zemřelí uživatelé převáží profily živých

jaz
8. 3. 2016 6:00
Podle odborníků Facebook coby sociální síť upadá. Přírůstek nových uživatelů není tak zásadní oproti nárůstu profilů, jejichž majitelé zemřou a blízcí jejich účet udržují jako vzpomínku na svého drahého zesnulého. Do roku 2098 se dle prognóz má z Facebooku stát virtuální hřbitov, kde bude více mrtvých než živých uživatelů.
Logo "Like" před sídlem Facebooku v převrácené podobě.
Logo "Like" před sídlem Facebooku v převrácené podobě. | Foto: Facebook

O klesající oblíbenosti sociální sítě Facebook se mluví již delší dobu. Nyní ale odborníci přišli s konkrétními důkazy, které uvádějí, že společnost zakladatele Marka Zuckerberga bude koncem století jen sítí plnou zesnulých uživatelů. Informoval o tom server Fusion.

V současné době má Facebook kolem 1,5 miliardy uživatelů, podle údajů statistické společnosti Digital Beyond je značná část z nich již nějakou dobu po smrti. Když totiž v dnešní době zemře uživatel sociální sítě, místo automatického zrušení jeho online profilu je udržován coby pamětní stránka, a zesnulý je tedy stále počítán k oné miliardě uživatelů.

Statistici ale varují, že v případě pokračování stávající situace zanedlouho převýší žijící aktivní uživatele ti mrtví. Přišel s tím profesor Hachema Sadikki z univerzity v Massachusetts. Ten vzal v potaz současný trend nových uživatelů, demografické údaje i úmrtnost po celém světě a vyšel mu rok 2098, kdy na Facebooku převáží mrtví.

Facebook ale svou strategii podle zahraničních médií změnit nehodlá a nadále bude tvořit pamětní stránky, jejichž zrušení je možné jen v případě, kdy pozůstalí znají přístupové údaje k účtu, což ale není zase tak časté.

Jak uvádí Daily Mail, již dříve čelil Facebook kritice pozůstalých, kteří nemají žádnou kontrolu nad spravováním účtu svého mrtvého příbuzného. Nemohou tak v žádném případě zabránit napsání posledního příspěvku, změnu profilové fotky nebo automatické přijímání přátel. Na sociální síti Facebook je také možné, že po úmrtí uživatele přijde přátelům oznámení o jeho narozeninách.

Facebook, kterému podle Digital Beyond zemře během letošního roku na 970 tisíc uživatelů, což je oproti předchozím létům výrazně vyšší počet, ale přišel na to, jak problém s pozůstalými obejít. Ptá se totiž svých žijících uživatelů, jak by mělo být s jejich účtem po smrti nakládáno a uzavírá tak s nimi jakousi virtuální závěť.

Obsahu je na webu nadbytek a všichni se pereme o čas lidí, říká publicista Koubský. Lidé navíc čím dál víc konzumují zprávy na mobilech, jejich pozornost je těkavější, dodává Tomášek z Aktuálně.cz. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy