Edinburský akcent patří k nejvíce sexy na světě, tvrdí průzkum. Může za to James Bond

Magazín Magazín
Aktualizováno 6. 8. 2020 21:24
Obyvatelé Edinburghu a jeho okolí hovoří nejvíce sexy dialektem na světě. Ukázal to průzkum on-line seznamky eharmony, která oslovila zhruba tisícovku lidí, aby zhodnotili nářečí různých národností. Oblíbenost edinburské mluvy si odborníci vysvětlují popularitou Jamese Bonda, kterého v prvních filmech ztvárnil skotský rodák Sean Connery.
Bond, James Bond v podání Seana Conneryho.
Bond, James Bond v podání Seana Conneryho. | Foto: United Artists

Asistenti on-line seznamky eharmony zahrnuli do průzkumu celkem tisícovku Britů, kteří ve škále od jedné do pěti hodnotili dvacet dialektů z celého světa. Jedním z hlavních kritérií přitom byla malebnost a atraktivita daného nářečí.

V průzkumu vyšlo, že právě akcent z hlavního města Skotska lidi přitahoval nejčastěji. Na prvních příčkách se umístil společně s dialektem Nového Zélandu a univerzální angličtinou. Naopak nejhůře se umístila kornština, kterou se dnes hovoří už jen na území britského Cornwallu.  

Popularitu edinburského nářečí, tedy městské skotštiny, si odborníci vysvětlují tím, že si jej lidé často spojují s Jamesem Bondem, kterého v roce 1962 poprvé ztvárnil Sean Connery ve filmu Dr. No. Herec a producent totiž pochází z Edinburghu a stále patří mezi oblíbence žen mnoha generací. 

"Nemám pochyby o tom, že když lidé slyšeli skotský akcent, projelo jim hlavou  'Jmenuji se Bond, James Bond' v podání atraktivního a uhlazeného Seana Conneryho," řekla vedoucí průzkumu Rachael Lloydová z eharmony pro britský deník The Telegraph.

Během studie lidé poslouchali celkem čtyři desítky nahrávek, na kterých hlasy muže a ženy četly stále dokola věty: "V Británii můžeme očekávat déšť v jakémkoli ročním období. Zatímco zima je deštivější než léto, sezonní rozdíly v množství dešťových srážek jsou velmi malé." Pokaždé však úsek četli s jiným akcentem. 

Podle eharmony se tak do značné míry potvrdila teorie, že vnímání jazyka je ovlivňováno celebritami z televize a filmů, které danými dialekty hovoří.

K nejlepšímu barmanovi chodí na drink královna i James Bond:

Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání zpěvák Laďa Kerndl, tenistka Dominika Cibulková a šéfbarman Erik Lorincz. Premiéru uvidíte ve středu 8. října ve 21.35 na Primě. | Video: Prima FTV
 

Právě se děje

před 10 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy