Edinburský akcent patří k nejvíce sexy na světě, tvrdí průzkum. Může za to James Bond

Magazín Magazín
Aktualizováno 6. 8. 2020 21:24
Obyvatelé Edinburghu a jeho okolí hovoří nejvíce sexy dialektem na světě. Ukázal to průzkum on-line seznamky eharmony, která oslovila zhruba tisícovku lidí, aby zhodnotili nářečí různých národností. Oblíbenost edinburské mluvy si odborníci vysvětlují popularitou Jamese Bonda, kterého v prvních filmech ztvárnil skotský rodák Sean Connery.
Bond, James Bond v podání Seana Conneryho.
Bond, James Bond v podání Seana Conneryho. | Foto: United Artists

Asistenti on-line seznamky eharmony zahrnuli do průzkumu celkem tisícovku Britů, kteří ve škále od jedné do pěti hodnotili dvacet dialektů z celého světa. Jedním z hlavních kritérií přitom byla malebnost a atraktivita daného nářečí.

V průzkumu vyšlo, že právě akcent z hlavního města Skotska lidi přitahoval nejčastěji. Na prvních příčkách se umístil společně s dialektem Nového Zélandu a univerzální angličtinou. Naopak nejhůře se umístila kornština, kterou se dnes hovoří už jen na území britského Cornwallu.  

Popularitu edinburského nářečí, tedy městské skotštiny, si odborníci vysvětlují tím, že si jej lidé často spojují s Jamesem Bondem, kterého v roce 1962 poprvé ztvárnil Sean Connery ve filmu Dr. No. Herec a producent totiž pochází z Edinburghu a stále patří mezi oblíbence žen mnoha generací. 

"Nemám pochyby o tom, že když lidé slyšeli skotský akcent, projelo jim hlavou  'Jmenuji se Bond, James Bond' v podání atraktivního a uhlazeného Seana Conneryho," řekla vedoucí průzkumu Rachael Lloydová z eharmony pro britský deník The Telegraph.

Během studie lidé poslouchali celkem čtyři desítky nahrávek, na kterých hlasy muže a ženy četly stále dokola věty: "V Británii můžeme očekávat déšť v jakémkoli ročním období. Zatímco zima je deštivější než léto, sezonní rozdíly v množství dešťových srážek jsou velmi malé." Pokaždé však úsek četli s jiným akcentem. 

Podle eharmony se tak do značné míry potvrdila teorie, že vnímání jazyka je ovlivňováno celebritami z televize a filmů, které danými dialekty hovoří.

K nejlepšímu barmanovi chodí na drink královna i James Bond:

Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání zpěvák Laďa Kerndl, tenistka Dominika Cibulková a šéfbarman Erik Lorincz. Premiéru uvidíte ve středu 8. října ve 21.35 na Primě. | Video: Prima FTV
 

Právě se děje

Další zprávy