Dvě Rakušanky chtějí zachránit svět. Domácím přístrojem na výrobu červů

ČTK ČTK
23. 1. 2016 11:10
Hmyz je jídlem budoucnosti, odborníci varují, že pakliže se také lidstvo v Evropě či Severní Americe nenaučí pojídat červy, sarančata a další laskominy jako to dělají lidé v Asii, nemusí být za chvilku na světě dostatek potravin pro všechny. Dvě mladé Rakušanky se proto rozhodly zachránit svět tím, že vymysleli domácí stroj na výrobu červů. Červi v podobě larvy se umístí do horní části přístroje, kde rostou a rozmnožují se. Jakmile dosáhnou velikosti tří centimetrů, proklouznou automaticky do dolní zásuvky, odkud se odeberou. Červi obsahují stejně proteinů jako hovězí maso, ale více vitaminu B12 než vejce a více vlákniny než brokolice.
Foto: Reuters

Vídeň - Koho by napadlo pěstovat si vlastní červy v kuchyni a pak je sníst? Asi nikoho, kromě dvou mladých Rakušanek, jež chtějí zachránit svět s přístrojem, který samy vynalezly a který umožňuje vyrábět si doma tyto "ekologické" proteiny. Přístroj v bílé barvě a s propracovaným designem, který pojmenovaly Stolní úl, může týdně vyrobit až půl kilogramu moučných červů, které můžete konzumovat smažené nebo si z nich udělat mouku.

Červi v podobě larvy se umístí do horní části přístroje, kde rostou a rozmnožují se. Jakmile dosáhnou velikosti tří centimetrů, proklouznou automaticky do dolní zásuvky, odkud se odeberou.

"Pak je dáte do ledničky a můžete je jíst jako každé jiné maso, vařené, smažené, v hamburgeru nebo v omáčce na těstoviny," vysvětluje pětadvacetiletá Katharina Ungerová, která přístroj vymyslela spolu s osmadvacetiletou Julií Kaisingerovou.

Obě mladé ženy, které přesídlily do Číny, aby tam dohlížely na výrobu svých přístrojů, jich prodaly už 200 kusů, každý za 459 eur (asi 12 400 Kč). Podporuje je Organizace pro výživu a zemědělství (FAO), která v tom vidí příspěvek ke světové potravinové bezpečnosti. Hmyz denně pojídají více než dvě miliardy lidí, zejména pak v Asii, v Africe a v Jižní Americe.

V Evropě mívali červy v oblibě ve starověkém Řecku a Římě: například Aristoteles se ve svých spisech přiznává, že mu velice chutnaly larvy cikád.

Entomofagie, tedy pojídání hmyzu, je nyní v Evropě a Severní Americe opět na vzestupu. Některá lahůdkářství a luxusní restaurace nabízejí červy sušené či smažené, ale i jiné pochoutky z hmyzu. Nikdo ale až dosud nepomyslel na to, že by si mohl vyrábět červy doma v kuchyni, zdůrazňuje Ungerová. "Vyrostla jsem na farmě, kde byla produkce potravy pro domácí spotřebu naprosto běžná. Když jsem přišla do města, zajímalo mě, jak si ekologicky vyrábět zdravé potraviny," citovala ji agentura AFP.

Mouční červi se živí organickým odpadem, takže by se díky nim snížilo množství odpadků, které domácnost produkuje. Ale podle Kathariny Ungerové nabízejí především velmi ekologickou alternativu masa.

"Ve srovnání se stejným množstvím hovězího vyžaduje produkce červů jen čtvrtinu potravy a deset procent plochy," poznamenává mladá žena. Zdůrazňuje přitom, že mouční červi obsahují stejně proteinů jako hovězí maso, ale více vitaminu B12 než vejce a více vlákniny než brokolice. Tyto vlastnosti neunikly FAO, která ve zprávě z roku 2013 zdůraznila "obrovský potenciál" hmyzu jako potraviny, a to nejen pro lidi, ale potenciálně i pro dobytek.

Mnozí lidé však teprve musejí překonat odpor proti chovu a pojídání masitých červů. "Prvním krokem je zapomenout, že jíte hmyz. Pak si uvědomíte, že to není tak špatné," píše gastronomická kritička Alexandra Pallová, jejíž blog má v Rakousku mnoho příznivců. Při degustaci řeckého salátu s červy, masových kuliček s červy a čokoládového koláče s červy expertka konstatovala, že "chuť není nijak zvláštní a podobá se ořechům nebo houbám".

"V budoucnu budou hmyz jíst všichni, nebo téměř všichni. Už dnes lidé v průměru snědí půl kilogramu hmyzu ročně, aniž to vědí - ať už v čokoládě nebo v ovocném džusu," tvrdí Kaisingerová.

"Superfood" budoucnosti. Cvrčci a larvy brouků se stávají součástí jídelníčku amerických restaurací. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy