Dvanáctiletý kluk chce zdolat Mount Everest, lékaři to považují za čirý nesmysl

ČTK ČTK
31. 3. 2016 11:30
Dvanáctiletý Američan Tyler Armstrong chce v květnu vystoupit na Mount Everest a překonat tak dosavadní rekord, který drží třináctiletý americký horolezec. Tyler již zdolal Elbrus, Kilimandžáro i Aconcaguu, přesto ho odborníci od pokusu zrazují. Lékaři varují, že děti k odvážným kouskům vede nejen rostoucí obliba extrémních sportů, ale také nezdravě ctižádostiví rodiče. Tylerovo snažení má i další rozměr - pomocí svých expedic vybírá peníze na děti se svalovou poruchou.
Tyler Armstrong
Tyler Armstrong | Foto: Facebook/Tyler Armstrong

Dvanáctiletý Američan Tyler Armstrong chce v květnu vystoupit na Mount Everest. Čeká už jen na to, zda od čínských úřadů získá povolení. Pokud by se chlapci podařilo nejvyšší horu světa zdolat, stal by se nejmladší osobou, která se dostala na vrchol hory.

Dosavadní rekord drží další Američan Jordan Romero, který na 8850 metrů vysoký Mount Everest vylezl ve 13 letech, píše deník The Washington Post.

Tyler není žádný nováček a drží už několik rekordů coby nejmladší horolezec. Loni vystoupal na Elbrus, který je s výškou 5642 metrů nad mořem nejvyšší horou Kavkazu a Ruska. Kromě toho má za sebou výstupy na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro (5895 metrů nad mořem), nejvyšší horu Ameriky Aconcaguu (6959 metrů nad mořem) a nejvyšší horu kontinentálních Spojených států Mount Whitney (4421 metrů nad mořem), kterou zdolal v pouhých sedmi letech.

"Když mi bylo šest, díval jsem se v televizi na dokument o horolezcích a zeptal jsem se táty, jestli bych s tím mohl začít taky. Myslel si, že si dělám legraci," řekl Tyler. Otec, který se sám horolezectví nevěnuje, ale synovi v jeho zájmu nebránil a hoch brzy ukázal, že to se svým koníčkem myslí vážně. Začal jíst zdravě a běhat. Zanedlouho pravidelně běhal sedm kilometrů kolem nedalekého jezera a trénoval se zkušenými horolezci.

Snem je Koruna planety

V budoucnu chce dobýt nejvyšší hory všech sedmi kontinentů, tzv. Korunu planety, anglicky též "Seven Summits". V rámci svého cíle také vybírá peníze na léčbu vzácné vrozené choroby nazvané Duchenneova muskulární dystrofie, která postihuje zejména chlapce, jimž znemožňuje chůzi.

Šestitýdenní cesta na vrchol Mount Everestu bude pro Tylera dosud nejobtížnější. Doprovázet jej bude otec, dva trenéři, jeden zkušený horolezec a Šerpové. Začátek treku je plánován na polovinu května, kdy je sněhová pokrývka na hoře nejnižší.

Tyler Armstrong
Tyler Armstrong | Foto: Facebook/Tyler Armstrong

Chlapec zatím čeká, zda vůbec získá k výstupu povolení. Povolenku vyžadují jak nepálské, tak čínské úřady, a v obou případech je stanoven minimální věkový limit. Při výstupu z tibetské strany, který chce Tyler zvolit, je to 18 let. Pro mladší horolezce je třeba zvláštní povolení.

Děti nejsou na lámání rekordů zralé, varují odborníci

Mladičkým rekordmanům ale ne každý tleská. I Guinnessova kniha rekordů uvádí, že nedoporučuje osobám mladším 16 let, aby se pouštěly do nebezpečných pokusů o rekordy. Někteří lékaři a další odborníci varují, že děti k odvážným kouskům vede nejen rostoucí obliba extrémních sportů, ale také nezdravě ctižádostiví rodiče.

"Děti nejsou na takové aktivity duševně vyzrálé," řekla Vani Sabesanová, profesorka z Michiganu, která se specializuje na zranění kostí a svalů. Děti podle ní mají sklon podceňovat riziko. Myslí si prý, že i bez tréninku dokážou to, co profesionální sportovci.

Podle německého profesora a odborníka na sportovní lékařství Thomase Küppera čelí mladí horolezci vyššímu riziku podchlazení. Lékaři podle něj navíc zatím příliš nevědí, jak léčit děti, které dostanou takzvanou horskou nemoc, tedy nahromaděnou tělesnou tekutinu v plicích nebo mozku. Tylerův pokus by byl podle Küppera "čirý nesmysl".

Výstup na Mount Everest je mimoto nebezpečný i pro dospělé a zemřelo při něm už mnoho lidí.

Tyler a jeho otec sice o této kritice slyšeli, vzdát se ale nechtějí. "Samozřejmě že je to nebezpečný sport," řekl Kevin Armstrong, Tylerův táta. "Kdyby na to neměl fyzicky nebo mentálně, nenechali bychom ho. Ale profesionálové nám řekli, že na to má." Sám Tyler k tomu podotkl, že kritici vidí jen jeho věk, nikoli jeho schopnosti.

Na otázku, zda si myslí, že dojde až na vrchol, chlapec odpověděl, že "to nelze na sto procent říct". "Udělám ale pro to všechno".

Do pořadu Cesty do neznáma si Radek Jaroš tentokrát pozval kamaráda Jana Trávníčka a mimo jiné se bavili i o nebezpečí horolezeckého dopingu. | Video: Radek Jaroš
 

Právě se děje

Další zprávy