Zmate tato iluze i vás? Vyřešit ji prý dokáže jen jedno procento lidí

Video Video
25. 6. 2022 6:00
Lidé se na sociálních sítí snaží najít druhé zvíře ve virální optické iluzi, která se šíří TikTokem. Podle uživatele Pasillusion dokáže zvíře najít jen jedno procento lidí. Většina uživatelů si totiž myslí, že jde o rybu, kterou delfín nese v tlamě.
Video: Aktuálně.cz/TikTok

Na TikToku se rozšířilo video s optickou iluzí delfína. Úkolem je nalézt na obrázku druhé zvíře. Na daném obrázku se nachází delfín, který pojídá rybu. 

Vizuální hádanka ale mate uživatele sociálních sítí. Většina lidí si totiž myslí, že zmíněným hledaným zvířetem je ryba, čímž by se hádanka stala velmi jednoduchou na vyřešení. "Iluzi ale dokáže odhalit jen jedno procento lidí," říká ve videu TikToker.

Druhým zvířetem je totiž ve skutečnosti pták, konkrétně dva ptáci. Aby je člověk spatřil, musí otočit svůj telefon. Načež se pták vyklube z delfínovy ploutve a z druhé části delfína vznikne pelikán, který nese v zobáku mrtvou rybu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy