Dívku vyhodili ze školy. Řekla přede všemi zakázané slovo

jaz
11. 9. 2014 9:48
Američanka byla vykázána z vyučování i školy poté, co kýchajícímu spolužákovi popřála běžnou společenskou frází.
Foto: Kendra Turner / Facebook

Dyersburg (Tennessee) – Kendra Turner je sedmnáctiletá křesťanka, která během vyučovací hodiny na střední škole použila běžně užívanou společenskou frázi bless you. Reagovala tak na spolužáka, který si právě kýchnul, slovy běžně užívanými v anglofonních zemích. Bless you (volně přeloženo na zdraví) je ale slovní spojení, které bylo shodou okolností v tu dobu ve třídě zakázáno používat, protože má i náboženský význam.

Kendru podporují spolužáci nošením triček se zakázaným slovem.
Kendru podporují spolužáci nošením triček se zakázaným slovem. | Foto: Kendra Turner / Facebook

Kendra tak byla poslána do ředitelny, kde si vyslechla trest. Ředitel ji slovně pokáral a na celý den ji vyloučil ze školy.

"Učitelka nám řekla, že nemáme používat náboženské výrazy v její třídě, odpověděla jsem jí, že na to máme ústavní právo," svěřila Kendra televizi WMC. Stanice poté obdržela fotografie bílé tabule, kam jejich vyučující píše slova, která jsou v hodinách zakázána.

Stojí si za svým Bohem

Přestože dívka tvrdí, že se pouze postavila za svou víru, škola naopak informovala rodiče sedmnáctileté Kendry, že ve třídě toto slovo pokřikovala, byla agresivní a vyhodili, protože způsobila rozruch v hodině.

Spolužáci se Kendry zastávají a na její podporu nosí trička s nápisem Bless You.

"Nezajímá mě, kdo o mně mluví a co říká, ale budu si stát za svým Bohem," napsala na Facebook dívka, která prý nechce dělat problémy své škole. Snaží se jen ukázat, že není možné, aby se porušovala její ústavní práva.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy