Zvolené strany očima sociálních sítí: Klaus ml. v SPD, Bělobrádek veterinářem, Babiš ve vězení

hrz
23. 10. 2017 11:27
Uplynulý víkend byl ve znamení politologických, sociologických a ekonomických rozborů sněmovních voleb. Odhlédněme od odborníků a nechme promluvit sociální sítě, "hlas lidu". Projděte si přehled kuriózních tweetů či postů týkajících se devíti nově zvolených stran.
Foto: Aktuálně.cz

Sluší se začít jasným vítězem, hnutím ANO. Na Facebooku Andreje Babiše se po vyhraných volbách objevil post, že dostal asi 5000 esemesek a e-mailů a že se bude snažit na všechny odpovědět. Kdo by dumal, jak to bude při povolebních jednáních stíhat, nechť ví, že od toho tu je marketingový stratég a génius sociálních sítí Marek Prchal (ten pán, co ho Babiš líbal). Kdo by ho litoval, co si to na něj šéf vymyslel, ten se může uklidňovat tím, že patrně i tento post mohl psát Marek Prchal, tudíž si ušil bič sám na sebe.

Na druhém místě skočila ODS. Většina odborníků se shoduje na tom, že tato strana vstala z popela díky svému šéfovi Petru Fialovi. Shodují se na tom i novináři, Česká televize například označila občanské demokraty za "modrého fénixe". Nemyslí si to však Václav Klaus ml., říká, že nic moc, na což Fiala říká, že to je nekolegiální. Předseda ODS správně tuší, že s Klausem ml. to nebude mít po volbách jednoduché, zvláště poté, co jeho vnitrostranický oponent získal tolik preferenčních hlasů, čímž se umí náležitě pochlubit, protože je skromný a týmový po tatínkovi. Nezapomněl tudíž vypíchnout, že v preferenčních hlasech vyhrál v ODS o parník, nebo že má o deset tisíc preferenčních hlasů víc, než dostal předseda, který je na každém plakátu. Někteří uživatelé sociálních sítí to však vidí jinak a Klausovi ml. doporučují příště kandidovat za SPD.

Piráti v předvolební kampani žádali "Pusťte nás na ně!". Voliči je "na ně" pustili a piráti se "na ně" vrhli. Hned od prvních minut nenechali nikoho na pochybách, jak přímo na tu politiku půjdou, když Jakub Michálek prohlásil, že s ANO si dokážou představit spolupráci jen tehdy, když by Babiš a Faltýnek byli ve vězení.

Některé voliče začíná trochu mrazit z nejrůznějších prohlášení Tomia Okamury. Třeba že chce jednoznačně do vlády a prosadit v ní program SPD nebo že chce ministerstva zahraniční a školství a vrátit do škol osnovy a vlastenectví.

Sžíravému humoru sociálních sítí neušel debakl komunistů. Jeden z tweetů naráží na slova šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska o tom, že mezi předsedy zvolených stran najdeme dva agenty StB a jednoho extremistu.

Lidé se také pozastavují nad reakcí ČSSD na propadák ve volbách. Strana ztratila 35 mandátů a tak koná - svolává mimořádný sjezd, bodejť by ne. Jenže na 7. dubna. Ale vysvětlení, proč tento termín, rozhodně dává smysl: Sociální demokracie slaví ten den 140. výročí od založení.

Bez povšimnutí nezůstává ani porušení slibu Pavla Bělobrádka. Šéf KDU-ČSL říkal, že když si strana pohorší, odstoupí. Strana ztratila čtyři mandáty, ale on prohlašuje, že strana se dostala do sněmovny, tudíž nevidí důvod odstupovat. Uživatelé Twitteru se baví představou, jak by to vypadalo, kdyby se Bělobrádek vrátil k veterinární praxi. Naráží tak na kauzu, kdy na Facebooku poučil paní, která psala, že jí umřel pes - pes prý neumírá, ale chcípne.

Zaujalo také pozoruhodné šíbování TOP 09 a Jiřího Pospíšila, někdejšího místopředsedy ODS a ministra spravedlnosti. Krátce poté, co "topka" mocným pražským finišem zdolala pětiprocentní hranici hlasů a přece jen se dostala do sněmovny, Pospíšil na svém Twitteru v noci ve 2:46 uvedl: "Včera jsem podepsal přihlášku do TOP 09. Chci této straně pomoci, aby se vrátila tam, kam jako proevropská pravicová strana patří." Sociální sítě si to však přeložily jinak.

A konečně poslední strana, která se do sněmovny dostala, a to navzdory většině průzkumů, které jí přisuzovaly kolem 3,5 procenta - Starostové a nezávislí. Jelikož tento staronový subjekt zatím moc "nepolitikaří", sociální sítě jako by na ně (zatím) nenašly munici ironických tweetů či postů. Nabízí se tu tedy alespoň důmyslný rozbor věty "Four far Farský on four far ski" na stránkách Jana Farského.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy