Čtvrtina 30letých Japonců jsou panici. Jejich počet roste

ČTK ČTK
14. 6. 2015 10:15
Naopak podíl třicetiletých Japonek, které zůstaly pannami, od roku 1992 citelně klesl: v roce 2010 jich bylo 25 procent, ale ještě v roce 1992 přes 40 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Tokio - Tolik se toho už napsalo o Japonkách, které nikdy nepoznaly lásku, že se zapomnělo na jejich nešťastné protějšky, na panice zralého věku. Tento jev je přitom v zemi vycházejícího slunce rozšířený.

"Nikdy jsem neměl přítelkyni. Nikdy. Ne že bych neměl zájem. Mám ženy rád. Nejsem ale schopen si nějakou najít," svěřuje se jednačtyřicetiletý Takaši Sakai. Sakai (což není jeho pravé jméno) připouští bez uzardění, že nikdy nespal s ženou a že neví, jak o své panictví přijít.

Podle japonského Národního výzkumného ústavu pro populaci je v zemi čtvrtina třicetiletých mužů panici. Jejich podíl v letech 1992 až 2010 vzrostl o tři procenta. Naopak podíl třicetiletých Japonek, které zůstaly pannami, od roku 1992 citelně klesl: v roce 2010 jich bylo 25 procent, ale ještě v roce 1992 přes 40 procent.

Do 20 let mělo sex 30 procent Japonců

Srovnatelné mezinárodní statistiky téměř nejsou k dispozici, přesto se zdá, že se Japonci vyznačují méně aktivním sexuálním životem než obyvatelé jiných průmyslově vyspělých zemí.

Podle studie z roku 2010 přišlo o panenství či panictví do dvaceti let sotva 30 procent Japonců, zatímco podle průzkumu výrobce prezervativů Durex z téhož roku učinilo tento krok mnohem více mladých Evropanů, například přes 80 procent Němců.

Vědci hledají příčiny především v ekonomice, podobně jako u dalších sociologických problémů v Japonsku. Když na začátku 90. let v Japonsku splaskla takzvaná finanční bublina, nastala "dvě ztracená desetiletí". "Mnoho japonských mužů zřejmě s ekonomickým poklesem ztratilo sexuální sebedůvěru," soudí expertka na otázky manželství Joko Itamotová. "V posledních 20 letech byla pro ně situace velmi těžká," dodává.

Není kde navázat vztah

Další expert Šingo Sakacume poukazuje na soudobý paradox: sex je v Japonsku všudypřítomný, na ulici, v televizi, v komiksech manga, ale seriózně se o něm nehovoří. "Dnes není v Japonsku kde se naučit sexuálně žít, navázat milostný vztah či vstoupit do manželství," upozorňuje.

Sakacume pracuje pro nevládní organizaci Bílé ruce, jejímž cílem je pomáhat obětem sexuálního zablokování, zejména handicapovaným, vyjadřovat vlastní sexualitu. "Lidé s potlačenou sexualitou jsou ve společnosti nesmělí," konstatuje. Proto založil Virgin Academia, která nabízí zejména program konferencí o partnerských vztazích a o manželství.

Dříve společnost sama regulovala nabídku a poptávku, pokud jde o manželství, prostřednictvím přísných a ritualizovaných mravních kodexů. "Dnes je na každém, aby si sám našel partnera," konstatuje Sakacume.

"Na panictví se neumírá"

Takaši Sakai se do Virgin Academie přihlásil a chodí na kurzy kreslení, kde na odhalených modelkách objevuje ženskou anatomii. "Při první lekci jsem byl jako omráčený. Jejich těla jsou neuvěřitelně krásná. Zjistil jsem, že je mnoho rozličných tvarů poprsí, a dokonce i pohlavních orgánů," říká nadšeně.

Sexuální nevinnost však může vést k nekonečnému duševnímu utrpení. To je případ architekta, jemuž bude brzy 50 a dosud je panicem. Vysvětluje, že "není na flirtování". Nenavštěvuje bary s hosteskami, nikdy se nedívá na pornofilmy.

Dvakrát se v životě zamiloval, ale v obou případech mu to zlomilo srdce. "Ztratil jsem hrdost, ale také všechny důvody k životu," svěřuje se. Při každém rozchodu zhubl o deset kilogramů. Takaši Sakai přistupuje k životu filozoficky. "Není třeba být pesimistou. Na panictví se koneckonců neumírá," utěšuje se.

 

Právě se děje

Další zprávy