Nová kampaň Coca-Coly omylem šířila Hitlerův Mein Kampf

pej
8. 2. 2015 12:00
Redaktoři zahraničního webu vpašovali do nové reklamní kampaně Coca-Coly myšlenky z Hitlerova Mein Kampfu.
Adolf Hitler
Adolf Hitler | Foto: Bundesarchiv, Bild 146-1990-048-29A / CC-BY-SA (Wikimedia Commons)

Praha - Coca-Cola spustila při příležitosti finále amerického fotbalu, tzv. Super Bowlu novou reklamní kampaň s názvem Make It Happy. Tou se snažila podle vyjádření tiskového mluvčího firmy šířit pozitivní myšlenky.

ASCII art

Výtvarné umění,které pracuje s počítačovým textem jako s výtvarným médiem. Jeho nejjednodušší formou jsou tzv. smajlíci.

Lidé v ní měli označovat negativní příspěvky na Twitteru klíčovým slovem #MakeItHappy. Takto označené tweety následně procházely automatizovanou úpravou a byly přeměněny do ASCII obrázku a publikovány na oficiálním Twitter profilu Coca-Coly.

Zanedlouho se ale na tomtéž profilu začaly objevovat obrázky, které v sobě skrývaly hesla z Hitlerova Mein Kamfu. Uživatelé Twitteru si tak mohli přečíst příspěvky jako "musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí" nebo o "znovusjednocení Německa a Rakousko a začlenění do velké německé vlasti".

Za touto akcí stála skupina redaktorů serveru Gawker, kteří příspěvky pod pseudonymem A.H. (Adolf Hitler) publikovali na profilu @MeinCoke. Tweety nesoucí odkaz z Hitlerovy knihy zároveň opatřili patřičným klíčovým slovem,  proto se tak zároveň objevovaly i na Twiiteru Coca Coly.

Kampaň byla po zneužití stažena. "Sdělení kampaně Make It Happy bylo jednoduché. Doufali jsme, že jí budeme inspirovat lidi, aby z internetu udělali místo, kde se šíří pozitivní myšlenky," vyjádřil se mluvčí firmy pro Adweek. "Snaha redaktorů z Gawker šířit před naší kampaň nenávist je politováníhodná," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy