V roce 2011 se tehdy devatenáctileté dívce narodilo první dítě - holčička. V té době pobývala matka a její partner v Austrálii díky studentském vízu. O osm let později se páru narodil syn. Žena porodila děti doma a žádnému z nich se po narození nedostalo lékařské péče. Informoval o tom server The Guardian.
Právě kvůli tomu, že se holčička a chlapec nenarodili v nemocnici a jejich rodiče je nikdy nenahlásili australským úřadům, vyrůstali bez jakýchkoliv dokladů. Po letech jim pak toto právo odepřel matriční úřad ve státě Nový Jižní Wales. Jeho rozhodnutí ale zrušil místní soud, když nařídil, aby úřad dětem vystavil rodný list, protože jejich rodiče čelili kulturnímu tlaku svého okolí.
"Obávali se říct o těhotenství svým rodičům, kteří žili v Číně, protože ti zastávali konzervativní názory, které vyvíjely tlak hlavně na neprovdané matky," uvedl soud. V obzvláště náročné situaci se podle soudu nacházela matka, která v té době byla ještě náctiletá. "Sociální stigma spojené s těhotenstvím mladistvých negativně ovlivňovalo mnoho aspektů jejího života," zdůvodnil soud své rozhodnutí.
"Jelikož ona ani její partner nevěděli, jak se starat o její tělo v době těhotenství, byla extrémně vyhublá a nosila stále volné oblečení, aby schovala narůstající břicho," uvedl soud.
Ve chvíli, kdy čekali druhé dítě, vypršela páru studentská víza. V zemi tak zůstávali nelegálně, což jim zabránilo vyhledat pomoc. Žena proto porodila syna sama doma, otec přišel domů pět minut po jeho narození.
Děti, které doposud nebyly očkovány, neměly žádné zdravotní komplikace. Jednou si však chlapec poranil vážně ruku a museli ho odvést do nemocnice. Tak byli rodiče nuceni záležitost poprvé řešit s australskými úřady, které nakonec rozhodly v jejich prospěch.
Páru se nedávno narodilo třetí dítě. Tomu již úřady vystavily rodný list za standardních podmínek.