Číně vadí striptýzové tanečnice na pohřbech. Chce je zakázat

ČTK ČTK
24. 4. 2015 16:53
Pozůstalí se objednáním striptýzových tanečnic snaží přilákat na pohřby více lidí, aby dostatečně uctili památku zemřelého.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Profimedia.cz

Peking - Čínská vláda se rozhodla, že zakročí proti striptýzovým show, která prý stále častěji doprovázejí pohřební hostiny v zemi. Představitelé ministerstva kultury uvedli, že organizátoři takovýchto představení budou "přísně potrestáni". Píše o tom deník The Daily Telegraph.

Zákaz striptýzů na pohřbech je reakcí na záběry dráždivých vystoupení striptýzových tanečnic z pohřbů, které se objevily na internetu. Peking slíbil, že s touto "necivilizovanou praktikou" v zemi co nejrychleji skoncuje.

Podle deníku The Daily Telegraph jsou striptérky objednávány na pohřby již nejméně deset let. Důvodem je prý přesvědčení některých venkovských rodin, že tímto způsobem přilákají na smuteční obřad více hostů, a tím nejlépe uctí památku zemřelého příbuzného.

"Dříve si lidé najímali na pohřby místní operní pěvce. Na jejich místo nicméně postupně nastupují striptýzové tanečnice a místní obyvatelé utrácejí obrovské částky peněz, aby je mohli předvést ostatním," stěžovala si dnes čínská státní média.

Zmíněný fenomén prý byl doposud převážně utajován, minulý měsíc byly ale na internetu zveřejněny fotografie ze dvou takových vystoupení, a sice v provincii Che-pej a Ťiang-su.

Snobství převládá nad tradicemi

"Nejdřív ty ženy předvedly vzrušující tanec a pak si svlékly kousek po kousku všechno oblečení. Za nimi na obrazovce byly promítány fotografie zemřelého s elegickými dvojveršími," popsal svědek jednoho pohřebního striptýzu svou "vskutku šokující" zkušenost listu Global Times.

"Exotická představení tohoto druhu ukazují nástrahy moderního života v Číně, kde marnivost a snobství začínají převládat nad tradicemi," konstatovala oficiální tisková agentura Nová Čína.

Ministerstvo kultury zdůraznilo, že tyto praktiky musejí být okamžitě zastaveny. "Jsou to necivilizované projevy. Ti, kdo budou přistiženi, že propagují pohřby s erotickým doprovodem, budou přísně potrestáni," uvedlo ministerstvo kultury.

Deník The Daily Telegraph nicméně upozornil, že předchozí kampaně proti obscénnostem na pohřbech nebyly příliš úspěšné. V roce 2006 bylo v provincii Ťiang-su zatčeno pět lidí při razii proti organizátorům podobných pohřbů a byla zřízena také zvláštní telefonní horká linka, kde mohli občané přestupky hlásit. Striptýzové skupiny zaměřené na pohřby ale prosperovaly dál.

 

Právě se děje

Další zprávy