Čínská učitelka v důchodu cestuje po světě s batohem. Její putování inspiruje i mladé Číňany

Magazín Magazín
24. 3. 2018 7:31
"Proč by se starší Číňané měli zabývat pouze domácími pracemi a dohlížet na své děti a vnoučata? Měli bychom mít své vlastní životy," tvrdí třiasedmdesátiletá paní Qio. Bývalá učitelka inspiruje mladé Číňany k tomu, aby více cestovali. Sama využívá hostely i spolujízdu.
Foto: iStock

Třiasedmdesátiletá paní Qiová odešla před časem do důchodu. Místo toho, aby se usadila doma a starala o své potomky, se však rozhodla cestovat po světě. Putování někdejší učitelky s batohem na zádech zaznamenalo velký ohlas na čínských sociálních sítích. Příběh baťůžkářky-důchodkyně přinesla britská BBC.

"Proč by se starší Číňané měli zabývat pouze domácími pracemi a dohlížet na své děti a vnoučata? Měli bychom mít své vlastní životy," říká Qiová ve videu zveřejněném na webu Miaopai. Bývalá učitelka podle svých slov cestovala celý svůj život. Navštívila nejen mnohé země v Evropě, ale také Severní Ameriku a kus Asie.

Ve videu, které podle BBC má více než jedenáct milionů zhlédnutí, popisuje, že přespává v hostelech a cestuje nejčastěji se studenty, aby ušetřila. Setkávání s mladými lidmi je podle ní jedna z nejdůležitějších součástí jejích cest. "Mluvím s nimi a mají mnoho neotřelých nápadů ke sdílení," nechala se slyšet Qiová.

Cestovatelka používá nové technologie i sociální sítě

Třiasedmdesátiletá žena aktivně využívá nové technologie. Pravidelně například hovoří prostřednictvím videochatu se svou dvaadevadesátiletou matkou. Využívá také sociální sítě, kde popisuje svoje zážitky, aby se o nich dozvěděly její děti i vnoučata. "Mám veřejný profil. A mám jej pět měsíců. Píšu všechno: svoje vzpomínky, inspiraci," popsala.

Příběh paní Qiové se setkal s velkým ohlasem na internetu. Uživatelé sociálních sítí například napsali, že je "okouzlující a její věk není podstatný". Někteří zase uvedli, že její příběh je donutil zamyslet se nad vlastní nezávislostí a svobodou.

"Proč čínští rodiče vždycky naléhají na svatbu a děti," ptá se jeden z uživatelů. Také ostatní přidali svůj názor na to, že nechtějí vstoupit do manželství a nechtějí děti, protože "jsou velmi svobodomyslní".

Nový život čínských důchodců

Video s paní Qiovou ale vzbudilo i další diskuzi, a sice o tom, jaká by měla být role starších lidí v čínských rodinách. V běžném životě žijí starší Číňané se svými dospělými dětmi a starají se o svá vnoučata, protože jejich rodiče tráví dlouhé hodiny v práci.

S prodlužujícím se věkem, ekonomickými reformami a nízkou porodností však Čína čelí krizi stárnutí. V roce 2050 bude více než čtvrtina obyvatel nejlidnatějšího státu světa starší 65 let.

Čínská vláda věří, že politika jednoho dítěte zamezila narození 400 milionů dalších dětí. Změna tohoto přístupu v roce 2016 však zvýšení počtu dětí nepomohla. Kromě toho čínské ženy mají potomky čím dál tím později.

Paní Qiová by se tak mohla stát novým příkladem toho, jak budou starší Číňané trávit svůj důchod.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy