Vlakem přes Atlantik a podmořské hotely s roboty. Tak se bude cestovat v roce 2030

jaz
Aktualizováno 1. 10. 2015 22:15
Jak budou lidé trávit volný čas a cestovat po světě za 15 let? Na tuto otázku odpovědělo přes tisíc vybraných Američanů ve věku od 18 do 67 let. Závěry průzkumu odhalují, že lidé chtějí místo dovolené u moře létat do vesmíru, cestovat vlakem přes Atlantik, platit mobilem a přes aplikaci si vybrat hotelový pokoj na míru s osobním fitness trenérem.
Foto: poseidonresorts.com

New York – Vlakem přes Atlantický oceán, místo pasu digitální rozpoznávání obličeje a na dovolenou do vesmíru. Tak si představují budoucnost cestování Američané, které oslovily se svým dotazníkem společnosti Marriott Rewards a Chase, píše zpravodajský web Today. Co si oslovení respondenti myslí, že lidstvo čeká za 15 let?

1. Osobní trenér. V roce 2030 bude podle dotázaných Američanů naprosto běžná služba osobního trenéra v každém hotelu po celém světě. Nebude se ale jednat o fyzickou osobu, ale o hologram. Ve virtuálního trenéra věří 37 procent dotázaných.

2. Vlakem přes Atlantik. Letecká doprava nezanikne, ale až čtvrtina respondentů je přesvědčena, že bude existovat i další varianta transatlantického cestování. Věří, že přes oceán povede vlaková trať.

3. Bez pasu. Cestovní pasy vymizí, až 50 procent dotázaných si myslí, že je nahradí digitální rozpoznávání obličejů.

Robotičtí recepční jsou prý budoucností. V japonském hotelu už dnes ale hosty ubytovává dinosaurus.
Robotičtí recepční jsou prý budoucností. V japonském hotelu už dnes ale hosty ubytovává dinosaurus. | Foto: Facebook / Henn na hotel

4. Hotely pod mořem. Další vysněnou změnou je dovolená pod mořem. Trávení času ve stylu Julese Verna si přeje 40 procent dotázaných. Již dnes nabízí řada cestovních kanceláří podvodní ubytování.

5. Výlety do vesmíru. Stejně reálné jsou podle 35 procent lidí komerční vesmírné lety od společností, jako jsou SpaceX nebo Virgin Galactic.

6. Eko cestování. Američané si podle 71 procent dotázaných budou častěji vybírat ekologicky smýšlející destinace. Již dnes je oblíbená agroturistika, kde se lidé mohou blíže setkat s bio produkcí. Důraz na ekologii při volbě destinací je dalším logickým krokem.

7. Recepční robot. Až 61 procent lidí věří ve změnu na recepcích hotelů. Neočekávají již usměvavé recepční, ale roboty s rozšířenou nabídkou služeb. Podobná recepce přitom již existuje v Japonsku, kde vedle robotické recepční sedí i robotický dinosaurus, který je schopen návštěvníky ubytovat.

8. Bezkontaktní platby. Ztráta peněženky na cestách nebude podle 58 procent dotázaných Američanů zase takovým problémem. V roce 2030 prý budou již běžným standardem chytré hodinky nebo platby přes telefon.

9. Hotelový pokoj online. Vybrat si přes mobilní aplikaci pokoj na míru si přeje 57 procent respondentů. To momentálně nevyžaduje vývoj žádných moderních technologií, hotely tuto službu ale zatím neposkytují.

Když se robotovi něco stane, hlavně mu nepomáhejte. On sice působí mile, ale je to stroj, který nemá ohledy. Je poháněn elektřinou, a pokud se rozbije, může být nebezpečný, říká vývojář David Lobotka. | Video:
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy